Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda rozhodla o pokračování tendru na nové bloky jaderných elektráren

Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Temelín
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Vláda ve středu schválila další postup ohledně tendru na výstavbu nových bloků jaderných elektráren. Francouzská EDF a jihokorejská KNHP mají do poloviny dubna přeložit závazné nabídky na výstavbu čtyř jaderných bloků.

Vláda rozhodla, že vyzve účastníky výběrového řízení na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany k předložení závazných nabídek na výstavbu až čtyř jaderných bloků současně. Dosavadní tendr počítal s dostavbou jednoho bloku a s opcí na další tři.

„Jednou z klíčových oblastí, kterou se snaží moje vláda řešit, je zajištění energetické bezpečnosti a soběstačnosti České republiky nejen pro nejbližší dny, ale i pro další generace. České domácnosti, čeští občané i české firmy musí mít jistotu, že i v budoucnu bude dostatek energie a že to bude energie za přijatelné ceny. To je základ naší prosperity a dlouhodobé konkurenceschopnosti České republiky, jak jsem o ní mluvil třeba ve své vizi Restartu Česka v září minulého roku,“ připomněl premiér Petr Fiala (ODS).

„Dnes jsme na vládě schválili dodatek k první prováděcí smlouvě týkající se tendru na výstavbu nového bloku v Dukovanech. Během tendru se totiž na nezávazných nabídkách ukázalo, že výstavba více bloků, tedy až čtyř bloků v jednom balíku, byť by probíhala postupně, je ekonomicky výrazně výhodnější, než stavba jen jednoho bloku, je významně výhodnější i než jsme očekávali, a to až o 25 procent oproti stavbě pouze jednoho bloku. Díky tomuto dodatku vyzveme aktuální zájemce, aby nám předložili závazné nabídky na výstavbu celkem až čtyř nových jaderných bloků v České republice,“ konstatoval předseda vlády.

Závazné nabídky podali dva uchazeči, firmy EDF a KHNP. „Cílem výběrového řízení bylo od počátku získat a vybrat co nejlepší nabídku pro Českou republiku, a to jak cenově, tak kvalitou a bezpečností dodávky,“ uvedl Fiala.

Rozhodnutí vlády dává uchazečům možnost nabídnout závaznou cenu s ohledem na záměr vybudovat i Elektrárnu Dukovany 6 a také Elektrárny Temelín 3 a 4.

Témata:  vláda ČR jaderné elektrárny Jaderná elektrárna Dukovany Jaderná elektrárna Temelín

Související

Aktuálně se děje

12. července 2025 13:40

Uslyšel výkřik. Šerpa prozradil, jak přišla horolezkyně Kolouchová o život

Velmi smutná zpráva zasáhla českou horolezeckou obec v červenci. Ve věku 48 let zemřela Klára Kolouchová, když se zřítila z deváté nejvyšší hory světa Nanga Parbat. Nyní vychází najevo, jak vypadaly její tragické poslední okamžiky.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trumpovo clo pod lupou: Kdo v Česku by "trpěl" nejvíce? Firmy už podnikají kroky

Česko loni do Spojených států vyvezlo větší objem zboží, než dovezlo, což je poměrně nebývalé. Export dosáhl hodnoty 133,5 miliardy korun a byl nominálně historicky rekordní. Import z USA byl rovněž nominálně dějinně nejvyšší, neboť činil 129,3 miliardy korun. Česko tak dosáhlo přebytku v obchodu s USA ve výši 4,2 miliardy korun. Předtím naposledy přebytku se Spojenými státy dosáhlo roku 2016.