reklama

Vláda rozhodla, že vyzve účastníky výběrového řízení na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany k předložení závazných nabídek na výstavbu až čtyř jaderných bloků současně. Dosavadní tendr počítal s dostavbou jednoho bloku a s opcí na další tři.

„Jednou z klíčových oblastí, kterou se snaží moje vláda řešit, je zajištění energetické bezpečnosti a soběstačnosti České republiky nejen pro nejbližší dny, ale i pro další generace. České domácnosti, čeští občané i české firmy musí mít jistotu, že i v budoucnu bude dostatek energie a že to bude energie za přijatelné ceny. To je základ naší prosperity a dlouhodobé konkurenceschopnosti České republiky, jak jsem o ní mluvil třeba ve své vizi Restartu Česka v září minulého roku,“ připomněl premiér Petr Fiala (ODS).

„Dnes jsme na vládě schválili dodatek k první prováděcí smlouvě týkající se tendru na výstavbu nového bloku v Dukovanech. Během tendru se totiž na nezávazných nabídkách ukázalo, že výstavba více bloků, tedy až čtyř bloků v jednom balíku, byť by probíhala postupně, je ekonomicky výrazně výhodnější, než stavba jen jednoho bloku, je významně výhodnější i než jsme očekávali, a to až o 25 procent oproti stavbě pouze jednoho bloku. Díky tomuto dodatku vyzveme aktuální zájemce, aby nám předložili závazné nabídky na výstavbu celkem až čtyř nových jaderných bloků v České republice,“ konstatoval předseda vlády.

Závazné nabídky podali dva uchazeči, firmy EDF a KHNP. „Cílem výběrového řízení bylo od počátku získat a vybrat co nejlepší nabídku pro Českou republiku, a to jak cenově, tak kvalitou a bezpečností dodávky,“ uvedl Fiala.

Rozhodnutí vlády dává uchazečům možnost nabídnout závaznou cenu s ohledem na záměr vybudovat i Elektrárnu Dukovany 6 a také Elektrárny Temelín 3 a 4.