Vedrem trpí lidé i zvířata. V některých profesích proto dostávají od zaměstnavatele iontové nápoje či minerálky, v zoologické zahradě skrápějí některé zvířata vodou a dobytek či prasata vyhledávají co nejchladnější místa. Problémy mohou mít i tramvaje, proto v některých rizikových úsecích jezdí jen čtyřicítkou, vyplývá ankety ČTK.

Kropení ulic má zpříjemnit pobyt v centru Brna, kde není prakticky žádná zeleň a horký vzduch ještě více ohřívají rozpálené silnice, chodníky i domy. "Budeme kropit dnes a ve středu. Pokud budou tropické teploty pokračovat, budeme kropit dále," uvedla mluvčí městské části Kateřina Dobešová.

Ochlazování si užívají také zvířata v brněnské zoo. "Přistoupili jsme například k rosení papoušků, sprchu si dopřávají naši tapíři," uvedla kurátorka savců Dorota Gremlicová. Lachtani zase k jídlu dostávají mražené ryby. Akvaristi musejí chladit akvária, aby nevzrostla teplota vody, kvůli níž by mohly uhynout ryby.

Na teplo jsou podle Gremlicová obecně náchylnější zvířata, která svoji tělesnou teplotu řídí podle teploty okolí, například pásovci. Ve vedru se necítí dobře například i severské druhy zvířat jako sobi, losi či lední medvědi.

Co nejvíce zpříjemnit se snaží tyto dny zvířatům i v zemědělském podniku Agrospol, agrární družstvo z Knínic u Boskovic. "Dáváme jim víc vody na pití, naplno jedou větráky. Zvířata si hledají místo, kde je nejchladněji, prasata leží například na betoně," řekl předseda Ladislav Menšík.

Někteří zemědělci ochlazují zvířata kropením či mlžením. "Na to my nejsme zavedení a například mlžení zase přináší negativa, jako jsou mouchy či prach," poznamenal Menšík. V horkých dnech se také snižuje u dojnic množství mléka.