Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zeman dostal na 200 návrhů na vyznamenání

Miloš Zeman, prezident ČR
Miloš Zeman, prezident ČR
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha – Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček oznámil, že na Hrad přišly od lidí návrhy na udělení státních vyznamenání 195 osobnostem. Koho prezident vybere k udělení či propůjčení některého z řádů či některé z medailí, je zcela na jeho uvážení.

Návrhy podle Ovčáčka zahrnují osobnosti z celého společenského spektra. Zeman každoročně u příležitosti státního svátku 28. října vyznamenává tři až čtyři desítky lidí. „Bylo odesláno 178 dopisů s poděkováním za návrh," uvedl Ovčáček k počtu návrhů od občanů. Na další tři podle něj nebylo možné odpovědět, protože odesílatel byl neznámý. „Počet navržených osob je 195," dodal Ovčáček.

Zeman v uplynulých měsících veřejně řekl, že mezi oceněnými bude rychlobruslařka Martina Sáblíková. Naznačil také, že by mohl vyznamenat písničkáře Jaromíra Nohavicu. Při dubnovém předávání zlatých záchranářských křížů na Pražském hradě také řekl, že dostává od občanů dotazy, zda by neměl být medailí za hrdinství oceněn hasič Jan Odermatt, který v únoru zemřel při hašení požáru lakovny ve Zvoli u Prahy. Protože podle svých slov nezná podrobnosti, k podání návrhu na vyznamenání vyzval generálního ředitele hasičů Drahoslava Rybu.

Vybírat může prezident také ze sněmovních a senátních návrhů. Poslanci k vyznamenání doporučili mimo jiné kardinála Miloslava Vlka in memoriam. Zeman už však dříve uvedl, že jemu ocenění neudělí. Vlk podle něj udělal všechno pro to, aby spory mezi církví a státem byly co největší.

Mezi dalšími 36 sněmovními návrhy je kromě Sáblíkové například folklorní zpěvačka Jarmila Šuláková in memoriam, historik Petr Čornej nebo bývalý hokejový brankář Jiří Holeček i několik válečných veteránů. Senát doporučil 26 osobností. Jsou mezi nimi pěvkyně Eva Urbanová, cestovatel Miloslav Stingl, folklorní zpěvák Jožka Černý. Nominováni byli i neurochirurg Vladimír Beneš, neuroložka Soňa Nevšímalová či psycholog Jaroslav Šturma.

Kolem vyznamenávání osobností Zemanem se v minulých letech často vedly diskuse. Loni se řešily především okolnosti neudělení vyznamenání někdejšímu osvětimskému vězni Jiřímu Bradymu, příbuznému ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL). V předchozích letech byl Zeman kritizován třeba za udělení medaile Za zásluhy režisérům Filipu Renčovi a Robertu Sedláčkovi. Negativní ohlasy Zeman vyvolal také udělením medailí Františku Čubovi, jenž vedl za bývalého režimu zemědělské družstvo Slušovice.

Nejvyšším státním vyznamenáním je Řád bílého lva, druhým je Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Prezident uděluje také medaile Za hrdinství a Za zásluhy. Řádovými dny pro propůjčování či udělování státních vyznamenání českým občanům jsou 1. leden a 28. říjen, zvykem je předávat je především během slavnostního večera 28. října na Pražském hradě. Cizí státní příslušník je může dostat kdykoli.

Témata:  státní vyznamenání Miloš Zeman Martina Sáblíková

Aktuálně se děje

10:06

Srbsko se vzdává Ruska. Přibližuje se k NATO

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy