reklama

Zákaz se nebude týkat pouze lidí, kteří v zamořené oblasti žijí, myslivců a vybraných lesních hospodářů a zemědělců. Hejtman to dnes řekl novinářům ve Zlíně. „Omezení začne platit zítra (ve středu), protože musíme přeznačit asi 360 tabulí," uvedl Čunek. Od minulého týdne byl jejich prostřednictvím zakázán vstup do ohniska nákazy lidem s domácími zvířaty.

Čunek uvedl, že úplný zákaz vstupu lidí se bude týkat oblasti o rozloze zhruba 50 kilometrů čtverečních vymezené katastry měst a obcí Lípa, Slušovice, Březová, Lukov, Fryšták a Zlín. Pod hrozbou vysokých pokut ho budou kontrolovat policisté. Dnes se na tom hejtman dohodl na schůzce se zástupci Státní veterinární správy, ministerstva zemědělství, odborníky z Mendelovy univerzity v Brně, zemědělci a myslivci.

V oblasti také bude zakázán lov veškeré zvěře. Divočáky nesmějí myslivci v oblasti lovit už od června, kdy se nákaza africkým morem na Zlínsku objevila. Hejtman zároveň potvrdil, že bude myslivcům v okrese Zlín mimo ohnisko nákazy zvýšeno zástřelné za uloveného divočáka z 1000 na 2000 korun. Další peníze dostávají myslivci od kafilérií, které ulovená divoká prasata zpracovávají.

Hejtmanství od středy také hodlá začít s nákupem chladicích boxů pro myslivecká sdružení působící v ohnisku nákazy. Sloužit mají k uchovávání ulovených divočáků, vejdou se do nich tři až čtyři kusy. Pokud u zastřelených divokých prasat nebude prokázán africký mor, budou je moci myslivci nově využít ke spotřebě. „Státní veterinární správa zabezpečí, že laboratoře budou fungovat do 24 hodin," uvedl Čunek s tím, že možnost zavedení opatření ještě musejí ověřit veterináři.

Nakoupeno podle něj má být asi 67 chladicích boxů za šest až sedm milionů korun. Opatření mají myslivce motivovat ke zvýšenému odlovu divokých prasat na Zlínsku. Od středy začne Zlínský kraj dále nakupovat klece k odlovu divočáků v zamořeném území. „Chceme odchytit co nejvíce prasat," řekl Čunek.

reklama