Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé na Zlínsku mají kvůli moru prasat zákaz vstupu do lesů

Vepři
Vepři
Foto: Pixabay

Zlín – Ode dneška platí v okolí Zlína zákaz vstupu lidí do lesů, polí a na polní cesty. Důvodem jsou obavy z šíření afrického moru prasat. Smyslem opatření je nerušit prasata a udržet je co nejvíce v klidu.

Zákaz vyhlásil hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL), opatření se týká oblasti ohniska nákazy. Zákaz se nevztahuje na lidi, kteří v zamořené oblasti žijí, myslivce a vybrané lesní hospodáře a zemědělce. Lidé podle policie zákaz respektují, zjistila dnes ČTK. „Zatím nebyly hlášeny žádné problémy," řekl dnes ČTK policejní mluvčí Petr Jaroš.

Vstupovat se nesmí do oblasti o rozloze 50 kilometrů čtverečních, která byla již dříve vymezena elektrickými a pachovými ohradníky a katastry měst. Platit má minimálně do 29. srpna. Za porušení zákazu hrozí pokuta až 20.000 korun. Minulý týden byl do oblasti zakázán vstup lidem s domácími zvířaty.

Kraj ve spolupráci s veterináři, myslivci a zemědělci bude území zakrmovat a zvířata postupně odchytávat do klecí, aby nemigrovala do jiných oblastí za potravou a nákaza se dále nešířila. V ohnisku nákazy je zakázán lov veškeré zvěře.

Zákaz se nevztahuje na příjezdové cesty a obce, nedotkne se například ani zlínské zoologické zahrady, která do dané oblasti spadá. Podle mluvčí kraje Renaty Janečkové lidé dnes na úřad telefonovali a ptali se na podrobnosti, například ohledně cyklostezek. Ty jsou prý považovány za veřejné komunikace a proto je provoz na značených cyklostezkách povolen. „Je však zakázán vstup z cyklostezky do lesů a luk," uvedla mluvčí.

Kvůli africkému moru prasat dnes jednal krizový štáb města Zlína. Rozhodl i o zřízení infolinky s číslem 778 400 300. „Lidé se na vzniklou situaci hodně ptají, je potřeba jim zajistit přístup k informacím," uvedl tajemník krizového štábu města Václav Kostelník. Informace jsou zveřejněny také na stránkách města a Zlínského kraje i na vývěskách v místních částech, kterých se situace týká. Na aktuální situaci město upozorňuje také prostřednictvím varovného informačního systému.

V ohnisku nákazy již uhynulo 149 divočáků, africký mor prasat byl potvrzen u 86 z nich. „Negativním výsledkem skončilo vyšetření 61 vzorků. U dvou vzorků se čeká na výsledek," sdělil dnes ČTK mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. V oblasti s intenzivním odlovem bylo dosud uloveno 1530 divokých prasat, nejvíce jich bylo na Kroměřížsku, a to 379. U žádného odstřeleného kusu nebyl africký mor prasat zjištěn.

Témata:  Zlínský kraj divočáci vepři mor prasat

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.