Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zaorálek vyhlásil válkou s levnou prací, pomůže navýšení minimální mzdy

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, ministr zahraničních věcí
Lubomír Zaorálek /ČSSD/, ministr zahraničních věcí
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Sociální demokracie dnes začíná kampaň s heslem Když bohatne země, musí bohatnout i lidé. Novinářům podrobnosti kampaně představil volební lídr ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Hlavním sdělením podle něj bude to, že aktuálně nejsilnější vládní strana vyhlásí "válku levné práci", která podle něj devastuje životy.

Zaorálek řekl, že se od svého nástupu do čela volební kampaně v polovině června snažil pracovat na změně prezentace. Nepořádá například stranické volební mítinky, kam by zval lidi, ale místo toho za lidmi chodí. "Zkouším to 14 dní, funguje to, je to proveditelné," řekl novinářům. Součástí změny je nové logo a jiná podoba billboardů, než kterou plánoval původní volební manažer ČSSD Jan Birke.

Levná cena práce v Česku podle Zaorálka může znamenat pro zemi past. Nyní sice umožňuje prodávat do ciziny výrobky, do budoucna ale může přinést zastarávání. "Byl bych rád, kdyby to byla určitá strategie, na které by byla širší shoda," uvedl Zaorálek.

Řešit situaci chce ČSSD zvyšováním minimální mzdy, zavedením progresivního zdanění, zvedáním platů ve veřejné sféře, změnou systému investičních pobídek nebo podporou kolektivního vyjednávání. Za důležité považuje i boj proti daňovým rájům a vyrovnávání rozdílů mezi regiony v rámci Česka i Evropské unie.

Témata:  Sociální demokracie (SOCDEM) zaměstnání Lubomír Zaorálek

Související

Aktuálně se děje

10. března 2026 19:37

Jiřina Bohdalová nebude nadšená. Přátelé jí komplikují významný den

Jiřina Bohdalová oslaví za necelé dva měsíce pětadevadesáté narozeniny, takže přípravy jsou v plném proudu. Slavná herečka se o chystané akci zmínila už jednou v televizi. Nyní se do debaty vložil jiný známý Čech. Ten se totiž obává, že by na oslavě mohl chybět. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy