Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Letošní sklizeň je slabší než loňská, méně bude, obilovin, řepky i máku

Řepka olejka, ilustrační fotografie
Řepka olejka, ilustrační fotografie
Foto: MiZ, EuroZprávy.cz

Praha - Český statistický úřad (ČSÚ) vydal odhad, který se vztahuje ke stavu k 15. červenci. Z něj vyplývá, že sklizeň obilovin bude letos o 13,2 procenta nižší než loni. Zemědělci sklidí 6,709 milionu tun obilí.

Předchozí odhad byl optimističtější, předpokládal pokles o 10,1 procenta. Loňská sklizeň obilovin byla nadprůměrná. Letos to ale tak veselá rozhodně nebude.

„Výnosy obilovin se liší podle krajů, okresů, ale i lokálně. Některé regiony jako například Třebíčsko, Rakovnicko, Jižní Morava, ale i části Plzeňského či Jihočeského kraje, zaznamenaly výrazně nižší výnosy ve srovnání se zbytkem republiky," uvedl Jiří Felčárek z Agrární komory.

Podle ČSÚ úroda řepky klesne o 11,8 procenta na 1,199 milionu tun. První odhad statistiků počítal poklesem o 7,7 procenta. Odhadovaná sklizeň máku 23.000 tun je téměř o pětinu nižší než loňská.

Předpokládaný pokles produkce obilovin jde na vrub snížení hektarového výnosu o 13,1 procenta, uvedl ČSÚ. Osevní plocha zůstala na téměř stejné úrovni jako loni. Očekávaná úroda základních obilovin je nižší než průměr za posledních pět i deset let, a to o 6,5 procenta, respektive 4,2 procenta.

Pokles hektarových výnosů oproti loňsku se očekává u všech druhů základních obilovin. Nárůst produkce díky významnému rozšíření osevní plochy se odhaduje pouze u jarní pšenice a ovsa. Sklizeň žita zůstane přibližně na stejné úrovni jako loni. U ostatních druhů obilovin se očekává pokles úrody, nejvýraznější u ozimé pšenice, která je pro Česko nejvýznamnější obilovinou.

Problémem by mohla být kvalita zrna, a to s ohledem na hmotnost potravinářské pšenice a množství dusíkatých látek u sladovnického ječmene. "Parametry pro zařazení do potravinářské kvality tak bude splňovat nižší procento sklizně," dodal Felčárek.

Ozimé pšenice se letos podle odhadu sklidí zhruba 4,462 milionu tun, což je proti loňsku o 16,1 procenta méně. Úroda jarního ječmene klesne o 9,7 procenta na 1,090 milionu tun a ozimého ječmene o 17,1 procenta na 528.000 tun. Méně bude i triticale, křížence žita a pšenice. Produkce obiloviny klesne o 12,8 procenta na 168.000 tun. Naopak jarní pšenice bude letos o 46,6 procenta více, sklizeň by podle odhadu měla dosáhnout 204.000 tun. Úroda ovsa vzroste o 15,1 procenta na 152.000 tun.

Řepky bude méně kvůli poklesu hektarového výnosu o 12,1 procenta. Osevní plocha se proti předchozímu roku mírně rozšířila na 394.000 hektarů, podle statistiků je třetí nejvyšší v historii sledování. Vyšší výměra řepky byla zaznamenaná jen v roce 2012 a 2013, kdy přesahovala 400.000 hektarů. Při porovnání s pětiletým průměrem je odhadovaná úroda řepky o 10,6 procenta nižší a je srovnatelná s průměrem za posledních deset let.

Za nižší úrodou máku je pokles hektarového výnosu o 12,5 procenta i osevní plochy o 8,3 procenta, uvedl ČSÚ.

Témata:  Český statistický úřad zemědělci obiloviny řepka olejka

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.