reklama

Předseda sněmovního zemědělského výboru a 1. místopředseda ANO Faltýnek to řekl při příležitosti národních dožínek. Prezident komory Zdeněk Jandejsek sice mluvil o kompenzaci ve výši 3,5 až čtyři miliardy korun, tato částka se však cílové sumě blíží. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) dříve hovořil zhruba o třetinové částce.

„Pokud se najdou zdroje a předpokládám, že se najdou, tak je potřeba kompenzace zemědělcům vyplatit," řekl ČTK Faltýnek, podle kterého je 3,4 miliardy korun ta správná částka. Právě její vyplacení bude jeho hnutí podporovat.

Na oslavách konce žní na českobudějovickém výstavišti o kompenzacích mluvil i Jurečka. Přesnou částku, kolik by chtěl jako kompenzace přerozdělit, neřekl. Podle něj zažívají letos některé podniky sucho již potřetí během pěti let, jejich úroda klesla o 80 procent. Někdo se tak podle něj bez pomoci státu prostě neobejde.

Agrární komora tvrdí, že škody způsobené suchem, které jsou hlavně na Moravě, dosahují deseti až 12 miliard korun. Peníze na odškodnění by chtěla komora získat ze státních podniků Lesy ČR a Budějovický Budvar.

V pátek ministr uvedl, že počká na písemné podklady od komory, jak k této škodné částce došla. Do budoucna chce komora zavedení takzvaného fondu těžko pojistitelných rizik, který ministerstvo zemědělství původně plánovalo spustit už v tomto volebním období.

reklama