reklama

Přestřelky mezi Hradem a ČT jsou poměrně známé, často probíhají prostřednictvím mluvčího Miloše Zemana Jiřího Ovčáčka. Svou nespokojenost dal prezident najevo i svým prohlášením, že by lidé neměli platit koncesionářské poplatky a že by mělo být médium placenou ze státního rozpočtu. Podle mnohých by to znamenalo větší politickou kontrolu ČT.

S tím ale nesouhlasí premiér Bohuslav Sobotka. „Návrhy na podřízení veřejnoprávní televize a rozhlasu státu jdou proti zájmům občanů. Veřejnoprávním médiím, rozhlasu i televizi musí zůstat garance nezávislosti. Nesmí podléhat komerčním zájmům, podnikatelským skupinám či být řízena jakoukoliv vládou," vysvětluje v oficiálním prohlášení šéf kabinetu.

Připomíná, že média veřejné služby musí hájit důsledně pouze veřejný zájem. „Základní garancí této nezávislosti je nezávislost ekonomická, která je dána tím, že Česká televize a Český rozhlas mají vlastní, na vládě nezávislý příjem ve formě koncesionářských poplatků. Jsem přesvědčen, že hájit svobodu slova je mimořádně důležité a potřebné. Je to nejen v zájmu občanů-koncesionářů, ale také v zájmu zachování demokratického směřování země," uvádí Sobotka.

„Veřejnoprávní média je potřeba bránit před populismem, který ve skutečnosti maskuje zájem některých politiků veřejnoprávní média nejprve ekonomicky oslabit a posléze ovládnout a řídit. Obrana veřejnoprávnosti je důležitý úkol pro nás pro všechny, obzvlášť v době, kdy se vytrácí nezávislost médií a ve veřejném prostoru stále intenzivněji sílí mediální vliv nejrůznějších podnikatelských skupin, které často prosazují své vlastní byznysové a politické zájmy," dodal ostře Sobotka, který tak zřejmě naráží na svého koaličního kolegu Babiše.

Právě Babiš, který se Zemana v jeho nápadu podpořil, vlastní prostřednictvím společnosti Agrofert mediální skupinu Mafra, která vydává deníky Lidové noviny, Mladá Fronta Dnes, Metro nebo Týdeník 5plus2. Vlastní také rádi Impuls.

reklama