Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stát dá na řešení ekologických škod vzniklých těžbou o 18 miliard

Těžba uhlí, ilustrační fotografie
Těžba uhlí, ilustrační fotografie
Foto: Greenpeace

Lednice (Břeclavsko) - Na řešení ekologických škod vzniklých před privatizací hnědouhelných těžebních společností v Ústeckém a Karlovarském kraji dá stát celkem 18 miliard korun.

To je o tři miliardy korun více, než plánoval v dosud platném vládním usnesení z roku 2002. Na dnešním jednání v Lednici o tom rozhodla vláda, informoval na twitteru mluvčí vlády Martin Ayrer.

Ministerstvo průmyslu (MPO) v předkládací zprávě uvedlo, že původně vymezených 15 miliard korun bylo politickým rozhodnutím, které nerespektovalo skutečnou potřebu peněz na rekultivace území, která přesahovala 20 miliard korun. Podotklo, že kvůli zvyšující se sazbě daně z přidané hodnoty z původních pěti na 21 procent navíc na vlastní projekty reálně zbývá jen 12,4 miliardy korun.

"Původní předpoklad snížení cen zakázek prováděnými výběrovými řízeními byl v podstatě vynulován, vzhledem ke zvyšování nákladů na realizaci zakázek prudkým nárůstem cen energií, pohonných hmot, stavebních materiálů a podobně," dodal úřad.

Meziresortní komise, která ekologické škody před privatizací na severu Čech řeší, do konce letošního června posoudila, schválila a doporučila k realizaci celkem 347 projektů. Předpokládané finanční náklady jsou zhruba 15,4 miliardy korun.

Témata:  těžba uhlí Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky

Související

Aktuálně se děje

2. července 2025 18:05

Světlana Nálepková slaví půlkulatiny. Prozradila, kdy málem přišla o život

I druhý červencový den, který připadá právě na dnešek, má své slavné oslavence. Jedním z nich je herečka Světlana Nálepková. Ve zdraví slaví půlkulaté 65. narozeniny, i když v životě zažila chvíle, kdy jí šlo doslova o život. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy