Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda omezí výdaje z privatizačního fondu, jednání o kompenzacích ovocnářům odložila

Bohuslav Sobotka, Pavel Bělobrádek, Martin Stropnický a Jiří Havlíček
Bohuslav Sobotka, Pavel Bělobrádek, Martin Stropnický a Jiří Havlíček
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Lednice (Břeclavsko) - Výdaje z tzv. Fondu privatizace budou omezeny, schválila dnes vláda. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách.

Příjmy fondu, které jsou z 80 procent tvořeny dividendami společnosti ČEZ, totiž nestačí pokrýt závazky fondu. Ty se týkají především odstraňování starých ekologických smluv.

Fond privatizace jsou fakticky zvláštní účty, na kterých jsou peníze převedené v roce 2006 ze zrušeného Fondu národního majetku na MF. Zároveň na účty plynou peníze z privatizace a dividendy od společnosti ČEZ. Například z loňského zisku firmy stát dostane letos dividendu 12,4 miliardy korun.

Ministerstvo financí navrhlo vyřadit z výdajů fondu platby, které přímo nesouvisí s procesem privatizace a které lze financovat z jiných zdrojů. "Konkrétně se jedná o výdaje z titulu podpory průmyslových zón a výdaje z titulu dotace zasílané státnímu podniku DIAMO k odstraňování následků těžby uranu ve Stráži pod Ralskem. Oba tituly lze hradit z prostředků ministerstva průmyslu a obchodu," uvádí materiál.

MF v materiálu upozornilo, že mezi roky 2012 a 2015 klesly zůstatky na účtech fondu o více než 8,8 miliardy korun, tedy o více než 51 procent, na 8,4 miliardy korun.

Vláda dnes přerušila jednání o možných kompenzacích ovocnářům za jarní mrazy. Materiál projedná na dalším zasedání, informovala ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková. Ovocnáři mají podle materiálu dostat jako kompenzaci za jarní mrazy až 200 milionů korun. Až osm milionů získají pěstitelé stromů ve školkách. Na vládních internetových stránkách byla informace, že kabinet s návrhem souhlasil.

Letošní škody jsou vyšší než půl miliardy korun, píše se v materiálu ministerstva zemědělství, který dnes vláda odložila. Mrazy poškodily ovoce i loni, kdy stát nakonec pro ovocnáře uvolnil 133 milionů korun.

Letošní jarní mrazy zničily českým ovocnářům přibližně 30 procent úrody v odhadované hodnotě 478 milionů korun. Dalších 52 milionů korun jsou škody v lesních školkách. Největší ztráty odborníci odhadují u jablek jako hlavního ovocného druhu v Česku, mohlo by jít o 270 milionů korun.

Témata:  vláda privatizace ovoce

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 10:32

Honza Nedvěd se konečně ozval fanouškům. Vysvětlil, proč mlčí ke smrti Františka

Na Honzu Nedvěda už na pódiu moc nenarazíte, ale v červenci jeho fanoušky zaskočilo, že se neozval v den, kdy uplynuly čtyři roky od smrti jeho bratra Františka. Nakonec se lidé dočkali. Populární písničkář dokonce vysvětlil, proč momentálně nevystupuje. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Evropská unie

Komentář

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.