Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nečasová se konečně dostavila k soudu, ale odmítla vypovídat

Jana Nečasová u Obvodního soudu pro Prahu 1
Jana Nečasová u Obvodního soudu pro Prahu 1
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Manželka expremiéra Jana Nečasová (dříve Nagyová) tentokrát k soudu v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství dorazila, využila však svého práva nevypovídat. Předsedkyně soudního senátu Pavla Hájková uvedla, že znalecký posudek potvrdil oprávněnost dřívějších zdravotních omluvenek Nečasové z hlavního líčení.

Kauza Vojenského zpravodajství přispěla v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády. Obžaloba tvrdí, že zpravodajci sledovali na podzim 2012 na pokyn šéfky premiérova kabinetu Nečasové a bez vědomí ministra obrany tehdejší ženu premiéra Nečase Radku, přičemž současná Nečasova manželka si tím chtěla opatřit neoprávněný osobní prospěch - premiérův rozvod.

Společně s Nečasovou čelí obvinění zpravodajci Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Pohůnek, kteří uvádějí, že prováděli tzv. kontrasledování kvůli obavám o bezpečí premiérovy rodiny.

Dnešní jednání se s ohledem na utajované skutečnosti konalo za zavřenými dveřmi. Nečasovou k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 jako obvykle doprovodil její manžel, bývalý premiér Petr Nečas, jenž v případu figuruje jako svědek.

Projednávání případu na jaře opakovaně zbrzdila omluvenka Nečasové, která zároveň trvala na své osobní účasti v soudní síni. Soud si proto vyžádal odborný posudek. "Z něj vyplynulo, že první i druhá omluva byla adekvátní - že tam skutečně nějaké zdravotní problémy byly, které neumožňovaly účast u hlavního líčení. Důležité pro mě je v tuto chvíli to, že prognóza do budoucna je příznivá - že by se paní obžalovaná tedy měla nadále účastnit hlavního líčení bez problémů," shrnula Hájková.

Témata:  Jana Nagyová vojenské zpravodajství soudy

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 16:03

USA zavádí nové sankce proti Rusku. Pocítí je celá Evropa

Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky platící za ruský plyn, destabilizovat ruský devizový trh a posílit závislost Ruska na Číně. Na tyto dopady upozorňují ruští ekonomové, píše server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy