reklama

Vozidlo by se mohlo stát klíčovým prostředkem palebné podpory pro jednotky pozemních sil české armády. "V zásadě se jedná o takové dělostřelectvo, které je začleněné přímo do sestavy praporů, rot a čet pozemních sil, takový první prostředek nepřímé palebné podpory, který mají vojáci k dispozici. Může je se stávající municí české armády podporovat až ze vzdálenosti sedmi kilometrů a do půl minuty může vystřelit první ránu," řekl mluvčí holdingu Andrej Čírtek. V případě použití munice NATO s přidanými raketovými motory by byl dostřel i 12 kilometrů.

Čírtek řekl, že jde o obdobu techniky, jakou používá americká armáda, která má bojová brigádní uskupení vyzbrojena samohybnými minomety na podvozku Stryker. Minomety Soltam Cardom ráže 120 milimetrů na Pandurech jsou přitom totožné jako na Strykerech.

"Je to technika vyzkoušená v ostrém boji v Iráku a v Afghánistánu a je to něco, co skutečně pomáhá vojákům. Protože samozřejmě je lepší střílet na cíl nepřímou palbou za nějakou překážku než jít na zteč," řekl Čírtek.

Do portfolia Tatra Defence Vehicle patří například výroba, údržba a opravy vozidel Pandur II. Zabývá se také vývojem a produkcí obrněných vozidel využívajících podvozky Tatra a se společností Tatra Trucks spolupracuje na výrobě obrněných vozidel typu Titus.

reklama