Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Revoluce v přísunu ovoce do škol: Místo banánů a pomerančů tuzemské jahody

Jahody, ilustrační fotografie
Jahody, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - Více domácího ovoce a zeleniny od českých pěstitelů se podle plánu ministerstva zemědělství dostane dětem ve školách. Chystá revoluci v dotování v rámci projektu Ovoce do škol. Namísto banánů a pomerančů tak děti budou mít častěji na jídelníčku třeba tuzemské jahody, meruňky, papriky nebo mrkev.

V projektu Ovoce do škol, který běží už sedmým rokem, je zapojeno devět z deseti základních škol. Teď se jeho pravidla - alespoň podle plánu ministerstva zemědělství - změní. Jeho návrhem se bude ve středu zabývat vláda.

Pokud všechno klapne, radost by mohly mít nejen děti, ale i tuzemští farmáři. "Byli jsme kritizováni, že neumožňujeme dodávat produkty domácím pěstitelům. Nyní je tedy chceme do projektu vtáhnout. K tomu bylo nutné předefinovat cenové stropy pro jednotlivé ovoce a zeleniny. Dříve se to proplácelo distributorům, nyní školy budou moci nakupovat rovnou od zemědělců. Stanovení maximální výše podpory je nutné, aby nedocházelo k situacím, že by někdo žádal o proplacení vyšší ceny," řekl MF Dnes ministr zemědělství Marian Jurečka.

Ministerský materiál v příloze doplňuje tabulka, která stanovuje maximální výši podpory na jednotlivé ovoce nebo zeleninu. Nejvyšší částkou jsou dotovány meruňky a jahody, nejméně pak mrkev, švestky a pomeranče. V plánu je i snížení podílu tropického ovoce. Zastoupí ho to domácí. Skladba ovoce a zeleniny ve školách by se mohla změnit už od začátku příštího roku, informuje deník.

Témata:  školství Marian Jurečka ovoce

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 19:02

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy