Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stát obchoduje i s firmami, které nedodržují zákony

Firmy, ilustrační foto
Firmy, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha - Povinností zadavatelů zakázek je uzavírat smlouvy pouze s transparentními společnostmi. Většina firem uvedených v registru smluv ale nezveřejňuje své finanční výkazy a navíc celá řada z nich vznikla těsně před získáním zakázky. Upozornila na to poradenská společnost Bisnode.

Každým rokem se v oblasti veřejných zakázek utratí více jak 650 miliard korun veřejných peněz. V internetovém registru smluv, ve kterém mají povinnost zveřejňovat smlouvy ministerstva, státní podniky či například města, bylo za dobu existence registru smluv evidováno téměř 32.000 firem.

Za rok 2016 informační povinnost nesplnily dvě třetiny z nich. Téměř pětina dodavatelů zboží a služeb z registru smluv nesplnila informační povinnost ani jednou za poslední tři roky.

"Internetový registr smluv vznikl jako preventivní nástroj pro kontrolu hospodaření státu. Je zvláštní, když stát obchoduje s firmami, které se často záměrně vyhýbají zákonem stanovené informační povinnosti. Přitom neplnění informační povinnosti vytváří netransparentní podnikatelské prostředí, a navíc ještě vytváří prostor pro korupci," uvedla Petra Štěpánová z Bisnode.

Tuto závažnou situaci lze jednoduše vyřešit zavedením pravidla, díky kterému společnosti, které nesplní informační povinnost, nebudou moci získat veřejnou zakázku či dotaci. Toto opatření uleví rejstříkovým soudům, které jsou administrativně zatížené, a hlavně bude možné včas odhalit mnohé závažné kauzy, doplnil Janusz Konieczny z Národního fondu proti korupci (NFPK). Tolerance současného stavu je podle něj velice závažná a nepochybně má neblahý dopad na veřejné rozpočty.

Témata:  veřejné zakázky firmy registr smluv na internetu

Související

Aktuálně se děje

8. května 2025 11:12

Pravda o životě syna Simony Postlerové po její smrti. Víme, jak dnes žije

Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří? 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy