reklama

"Ačkoliv byl ekonomický vývoj České republiky v roce 2020 negativně poznamenán epidemií covid-19, samotný rozsah trhu veřejných zakázek významně zasažen nebyl. Jde zřejmě o důsledek faktu, že výdaje na nákupy od externích subjektů byly ve veřejných rozpočtech naplánovány na podzim 2019. Tedy ještě v situaci, kdy žádná epidemie v České republice nebyla a ani nebyla předpokládána," uvádí MMR ve své zprávě.

Podíl objemu zakázek financovaných převážně ze zdrojů z veřejných rozpočtů a státních fondů loni meziročně vzrostl o devět procentních bodů na 54 procent. U zakázek financovaných převážně z evropských fondů naopak klesl o osm procentních bodů na 19 procent. Podíl objemu zakázek financovaných ze soukromých a jiných zdrojů zadavatele se snížil o procentní bod na 27 procent.

Pro letošek ministerstvo očekává pokračování růstu trhu veřejných zakázek, především kvůli dalšímu uvolňování fiskální politiky a vyšší očekávané úrovni veřejných investic. "Rizikem je i nadále možnost výpadku produkčních kapacit na straně dodavatelů, zejména pokud by byli jejich zaměstnanci zasaženi nákazou, což by mohlo vést ke zpomalování zejména velkých investičních projektů," uvedlo dále ministerstvo.

reklama