Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

KDU-ČSL rezignuje v Brně, chtějí vyřešit patovou situaci

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Brno - Zastupitelé KDU-ČSL v Brně rezignují k dnešnímu dni na své posty v Radě města Brna. Novinářům to oznámila primátorova náměstkyně Klára Liptáková (KDU-ČSL). Ke stejnému kroku vyzvala i ostatní strany a hnutí zastoupené v jedenáctičlenné radě. Patří mezi ně ANO, Žít Brno a zelení, lidovci mají tři místa. Podle Liptákové to má vyřešit patovou situaci, která nastala po dubnovém rozpadu koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a SZ. Vyjádření ANO ČTK zjišťuje.

Funkce náměstkyně primátora se vzdává Liptáková, z pozic radních odcházejí Vít Beran a Daniel Rychnovský, z postu předsedy finančního výboru rezignuje Jaroslav Suchý. Pět radních má ANO, dva Žít Brno a jednoho zelení. "V radě jsou nyní dva bloky, z nichž ani jeden nemá většinu v zastupitelstvu. Proto odcházíme ze svých funkcí a jsme připravení jednat o vzniku nové koalice," uvedla Liptáková, podle které je však rada i nadále usnášení schopná. Lidovci však vyzvali bývalé koaliční partnery, aby funkce také složili a jednalo se o nové koalici a novém rozložení v radě.

Po rozpadu koalice vznikly dva bloky. ANO zůstalo s Žít Brno a SZ a přibraly ještě TOP 09, ale mezi 55 zastupiteli mají 27 mandátů, přičemž k většině je potřeba 28. Lidovci se spojili s ČSSD a mají 18 mandátů. Protože je obtížné složit většinovou koalici, všech šest uskupení dlouhodobě jedná o vzniku společné šestikoalice. Zástupci obou bloků se několikrát sešli, ale nedohodli se. Shoda sice panovala u programů, ale rozpory nastaly u rozložení míst v radě. ANO s jeho partnery si chtělo nechat dosavadních osm míst s tím, že by si lidovci se sociálními demokraty měli rozdělit tři lidovecká místa. To však ČSSD s KDU-ČSL odmítají a požadují rozložení podle počtu mandátů v zastupitelstvu. Liptáková řekla, že by odstoupení lidovců mohlo vznik šestikoalice uspíšit.

Primátorův náměstek Matěj Hollan (Žít Brno) ČTK sdělil, že bere rozhodnutí lidovců na vědomí. "Dnes odpoledne máme další jednání o šestikoalici a dál se uvidí," doplnil Hollan.

Koalice se v Brně rozpadla kvůli sporům mezi ANO a KDU-ČSL o zefektivnění chodu městských firem. ANO vyjednávalo s opoziční ČSSD, a proto KDU-ČSL považovala koalici za ukončenou. Sama pak předběhla ANO a dohodla se s ČSSD na spolupráci a hledání nových partnerů. Situaci by mohla vyřešit i kauza kolem zastupitele Tomáše Kratochvíla, který byl zvolen za ANO, ale hnutí ho pak vyloučilo ze svých řad. Kratochvíl, který je nyní nezařazeným zastupitelem, se totiž bude u soudu zpovídat z krácení daně. ANO ho kvůli tomu vyzvalo, aby složil mandát. Pokud by tak učinil, získalo by hnutí dosazením náhradníka Jiřího Faltýnka chybějící mandát k většině. Kratochvíl to však nehodlá až do rozhodnutí soudu udělat a trvá na své nevině.

ANO má mezi 55 zastupiteli 12 mandátů, ČSSD 11, Žít Brno a KDU-ČSl po sedmi, ODS pět, KSČM, SZ a TOP 09 po čtyřech a poslední mandát má Kratochvíl.

Témata:  Brno KDU-ČSL

Související

Aktuálně se děje

27. února 2026 18:39

Jedinečný Zdeněk Svěrák. ČT odhalila, co chystá k jeho kulatinám

Zdá se to neuvěřitelné, ale dramatik, scenárista, textař, herec, spisovatel a cimrmanolog Zdeněk Svěrák oslaví 28. března 90. narozeniny. Obraz české kulturní scény spoluvytváří od šedesátých let minulého století. Je držitelem řady ocenění, od Litery přes Českého lva až po nejvyšší státní ocenění Řád bílého lva. K jeho jubileu Česká televize uvede dvacet pořadů, které budou na ČT1, ČT art, ČT: D i v iVysílání. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Andrej Babiš po setkání s prezidentem Petrem Pavlem (27.10.2025)

Babiš: Írán je hrozba pro EU. Na eskalaci reaguje i opozice

Čeští politici s napětím sledují eskalaci konfliktu na Blízkém východě, kde společné síly Spojených států a Izraele zasáhly strategické cíle na íránském území. Předseda vlády Andrej Babiš označil tento krok za pochopitelný, přičemž zdůraznil, že nekontrolovaný jaderný ambice Teheránu a jeho podpora mezinárodního terorismu představují přímou hrozbu nejen pro stabilitu regionu, ale i pro bezpečnost celé Evropy.