Ústí nad Labem - V těžbě lithia v Krušných horách by se měl podle prezidenta Miloše Zemana angažovat státní podnik. Byla by to prý záruka, že prostředky zůstanou v tuzemsku. V Česku jsou asi tři procenta světových zásob lithia - většina na Cínovci a malé ložisko ve Slavkovském lese.
"Sám osobně zastávám názor, že by bylo vhodné, kdyby v případné těžbě lithia se spíše angažoval státní podnik, u kterého by byla jistá záruka nebo alespoň naděje, že ty prostředky zůstanou v republice. Bohužel byl jsem informován, že státní podnik Diamo o to příliš velký zájem nemá. Ale zatím se jedná o průzkumné práce, nikoli o těžbu," uvedl Zeman, který dnes zahájil návštěvu Ústeckého kraje.
Hlubinnou těžbu plánuje společnost Geomet, kterou vlastní australský European Metals Holdings (EMH). Otevřít chce historický důl na cín. Společnost se v memorandu zavázala, že lithium bude zpracováno prioritně v České republice. S těžbou lithia, které se využívá při výrobě baterií, by mohl australský investor začít v Krušných horách v roce 2022. Plánuje dobýt za 21 let 37 milionů tun rudy.
Memorandum, které v pondělí podepsal ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD, by podle Zemana mělo být veřejné. "To přeci není obchodní tajemství. A naopak by se obě zúčastněné strany mohly pochlubit, že se jim povedlo dosáhnout dohody," dodal prezident.
Sám si nechal zpracovat dvě studie o těžbě lithia. "První říká, že jsou tady tři procenta světových zásob, a druhá, že je tady šest procent. Je vidět, že ani ty studie nemusí být docela přesné," doplnil.
Povrchově chce těžit lithium u Cínovce společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ kolem miliardáře Karla Janečka. Firma má už všechna povolení k těžbě.
Témata: Miloš Zeman, Ústecký kraj
Související
28. října 2024 16:46
12. října 2024 4:30
11. října 2024 15:47
2. října 2024 12:34
30. září 2024 11:40
29. září 2024 15:55