Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kauza lithium. Firma Geomet se distancuje od předvolebních debat, zveřejnil zajímavá čísla

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Cliqjobs.com

Cínovec - Ke kauze lithium se v minulých dnech vyjádřila řada politiků. Firma Geomet, která plánuje těžbu lithia na Cínovci, se distancovala od předvolebních debat na toto téma. Diskusi chce udržet v odborné rovině.

Memorandum o porozumění podepsal před týdnem ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) s australskou společností European Metals Holdings (EMH), kterou Geomet v ČR zastupuje.

"V žádném případě se nechceme vměšovat do předvolebních politických debat, nicméně považujeme za zásadní uvést některé, dle našeho názoru, úmyslně šířené polopravdy a dezinformace na pravou míru," uvedl v prohlášení Geomet.

Celkové množství lithných rud v ložisku Cínovec je podle posledních průzkumů zhruba 656 milionů tun. Reálně lze podle Geometu podzemním způsobem dobývání vytěžit ročně maximálně 1,8 milionu tun rudy, to je 37,8 milionu tun za 21 let. Právě na tolik let plánuje zatím investor těžbu.

Po zohlednění všech nákladů, včetně vstupní desetimiliardové investice, předpokládá celkový zisk projektu 540 milionů dolarů, což je v přepočtu 11,6 miliardy korun za 21 let. "Potenciální zisk vytvoření po dobu těžby představuje 0,4 procenta z mediálně šířených tří bilionů korun a lze z něj uhradit pouze 0,6 procenta aktuálního státního dluhu," uvedl v prohlášení Geomet.

Pokud by se podařilo v Česku vytvořit ucelený řetězec až po finální výrobu baterií, případně elektromobilů, může ČR v období 21 let inkasovat podle Geometu ze všech možných daní více než 700 miliard korun, tzn. více než šedesátinásobek potenciálního zisku těžaře.

Témata:  ekonomika lithium

Související

Aktuálně se děje

22. července 2025 20:39

22. července 2025 16:46

22. července 2025 8:53

Meningitida: Proč jde o extrémně nebezpečnou nemoc a jak probíhá přenos?

Složky integrovaného záchranného systému dnes v noci zasahovaly v Roztokách u Prahy kvůli podezření na meningokokovou infekci typu B u zahraničních studentů. Preventivně bylo vyšetřeno 97 osob, všem byla podána antibiotika. Nákaza se u nikoho nepotvrdila a nikdo nemusel být hospitalizován. Proč si ale jedna nemoc vyžádala takové manévry?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy