Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OECD bije na poplach: Trumpovy kroky zpomalují světovou ekonomiku

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)
Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)
Foto: Reprofoto YouTube

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) předpovídá meziroční zpomalení růstu globální ekonomiky na 2,9 %, a to také kvůli obchodním bariérám a politickým rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa, jehož protekcionistická opatření a obchodní války ohrožují růst a stabilitu nejen v USA. 

OECD, prestižní mezivládní organizace sdružující 38 nejvyspělejších ekonomik světa, která se dlouhodobě profiluje jako hlavní autorita v oblasti hospodářské politiky a předpovědí ekonomického vývoje, očekává, že meziroční růst světové ekonomiky zpomalí na 2,9 %. 

Původní prognóza přitom počítala s růstem o 3,1 %. OECD tradičně zaujímá klíčovou roli při monitorování a hodnocení hospodářských trendů, a proto mají její odhady zásadní význam nejen pro vlády, ale i pro soukromý sektor a finanční trhy. „Zpomalení je způsobeno významným zvýšením obchodních bariér,“ informovala OECD. 

Podle britské stanice BBC organizace dále upozornila, že „oslabené ekonomické vyhlídky pocítí téměř celý svět bez výjimky“, což může mít dalekosáhlé dopady na investice, zaměstnanost a sociální stabilitu. OECD ve svých pravidelných ekonomických výhledech zároveň varovala, že protekcionistická opatření a obchodní války mohou dlouhodobě oslabit globální růst a poškodit nejen rozvojové země, ale i samotné vyspělé ekonomiky.

„V zásadě předpokládáme snížení prognóz pro téměř všechny země. Růst a tvorba pracovních míst budou mnohem nižší, než jsme předpokládali v minulosti,“ zdůraznil hlavní ekonom OECD Alvaro Pereira a potvrdil, že hospodářské důsledky nedávných politických rozhodnutí nového šéfa Bílého domu Trumpa nejsou omezeny pouze na konkrétní regiony, ale mají systémový charakter.

Podle OECD se nepříznivé vyhlídky týkají také samotné americké ekonomiky, která měla podle původních prognóz růst tempem 2,2 %, avšak nově se předpokládá růst jen 1,6 %. „USA ohrožuje rostoucí inflace, jejíž pokles Trump během své prezidentské kampaně opakovaně sliboval,“ uvedla organizace a zdůraznila, že zvýšená inflace může vést k poklesu reálných mezd a vyšší sociální nerovnosti.

OECD varovala rovněž před strukturálními riziky, která mohou brzdit americkou i globální ekonomiku v dalších letech. „Růst se v roce 2026 zřejmě ještě zpomalí,“ uvedla instituce s tím, že napjaté obchodní vztahy, geopolitická nejistota a politická polarizace představují významné faktory, které ohrožují stabilitu.

Americká ekonomika přitom už v prvních třech měsících tohoto roku zaznamenala pokles o 0,2 %, což je první čtvrtletní pokles od roku 2022, kdy se USA i celý svět vzpamatovávaly z dopadů pandemie covidu-19. Tento vývoj potvrzuje, že podle OECD čelí světová ekonomika řadě vážných výzev, které nelze ignorovat.

Témata:  ekonomika Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Donald Trump clo USA

Související

Aktuálně se děje

15. července 2025 16:01

Americká dohra pandemie. Lékař ničil vakcíny a falšoval doklady, ale sedět nepůjde

Americká ministryně spravedlnosti Pam Bondiová nařídila ukončení procesu s lékařem, který je obviněný ze zničení vakcín proti nemoci covid-19 v hodnotě 28 tisíc dolarů (590 tisíc korun). Doktor zároveň vydával falešné dokumenty potvrzující očkování a dětem aplikoval solný roztok místo vakcíny na žádost rodičů. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Donald Trump

Karel III. se nemá čeho bát. Trump odhalil, co čeká od návštěvy Británie

V září naruší běžný chod britské společnosti velká událost. Na návštěvu přijede americký prezident Donald Trump, jeden z nejmocnějších mužů světa. Program šéfa Bílého domu se stále připravuje a on sám do harmonogramu svým způsobem zasahuje. Podle zjištění BBC si nepřeje, aby se speciálně kvůli němu scházeli britští zákonodárci.