Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Senát bude mluvit o Zemanově vystoupení v Radě Evropy, obsahovalo prý problematické pasáže

Senát Parlamentu ČR
Senát Parlamentu ČR
Foto: Senat.cz **www.senat.cz**

Praha - Senát se bude zabývat sporným vystoupením prezidenta Miloše Zemana na Parlamentním shromáždění Rady Evropy. Návrh předsedy výboru pro záležitosti Evropské unie Václava Hampla (za KDU-ČSL) podpořilo 38 ze 69 přítomných senátorů, devět jich bylo proti. Hlasování se zdrželo 22 členů horní komory.

Zeman označil v úterý v Radě Evropy ruskou anexi Krymu za hotovou záležitost. Ukrajině poradil, aby se dohodla s Moskvou na kompenzaci. Poukázal taky na údajnou neúčinnost protiruských sankcí.

"Projev prezidenta obsahoval poměrně velmi problematické pasáže, které se týkají mezinárodní situace na Ukrajině a v Rusku," zdůvodnil svůj návrh Hampl. Myšlenky, které Zeman prezentoval, jsou podle Hampla v rozporu s českou zahraniční politikou i postojem horní komory. "Je na místě, aby se Senát k této věci vyjádřil," dodal.

Předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil zdůraznil, že Česko bude vnímáno věrohodně pouze tehdy, pokud bude mít jednotnou zahraničí politiku. Prezident by podle něj v tomto ohledu "měl přemýšlet více o České republice, ne o sobě".

Senátor a bývalý ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) připomněl, že proti Zemanovu vystoupení se už v úterý ohradili premiér Bohuslav Sobotka i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (všichni ČSSD). Dienstbier podobně jako premiér uvedl, že Zemanovo vystoupení bylo v příkrém rozporu s českou zahraniční politikou. Ruskou anexi ukrajinského Krymu, kterou prezident označil za hotovou věc, pokládá Dienstbier za "nejzásadnější porušení principu mezinárodního práva".

Témata:  Miloš Zeman Senát Parlamentu České republiky Václav Hampl

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Pavel

Staroměstské náměstí si připomíná třetí výročí války. Na akci vystoupil i prezident Pavel

Staroměstské náměstí v Praze se v sobotu zaplnilo tisíci lidmi, kteří si přišli připomenout třetí výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu. Hlavním cílem shromáždění bylo vyjádřit solidaritu s ukrajinským lidem a apelovat na pokračování podpory země, která se již tři roky brání ruské agresi. Na pódiu vystoupil i český prezident Petr Pavel, který ve svém projevu zdůraznil, že vítězství Ukrajiny je v zájmu celé Evropy.