reklama

Třetina nevěrných si chce milenecký poměr udržet co nejdéle. Každý pětadvacátý nevěrník či nevěrnice má současně víc milenek či milenců.

Podle Laury Janáčkové ze sexuologického ústavu pražské Všeobecné fakultní nemocnice lidé berou nevěru často jako relaxaci, při níž uvolňují stres a napětí. "Ženy to často dělají pro zvyšování svého sebevědomí. Dlouhodobý efekt to ale nemá. To, jak se zdály být dokonalé a úžasné, pak najednou nemají," uvedla Janáčková.

Šest procent zadaných mělo sex s osobami stejného pohlaví. Čtvrtina lidí nepovažuje za nevěru, pokud je jejich muž podvádí s jiným mužem či žena se ženou. Téměř dvě pětiny by partnerovi či partnerce odpustily při okamžitém ukončení románku. Tři z deseti lidí by svůj protějšek okamžitě opustili.

Sex ve třech a více lidech - jen s osobami opačného pohlaví - vyzkoušelo devět procent lidí. Dalších sedm procent osob šlo do postele s více osobami stejného pohlaví. Muži víc sex své partnerky se ženou tolerují. Za nevěru ho nepovažují dvě pětiny z nich. Naopak nevěru svého partnera s jiným mužem toleruje 13 procent žen.

Sedm z deseti dotázaných spoléhá na to, že je jim protějšek věrný. Pětina lidí o věrnosti svého partnera či partnerky někdy pochybuje.

Pětina lidí se po nevěře bála, že se mohla nakazit nějakou chorobou. Na test ale nešla. V Česku letos v prvním čtvrtletí přibylo rekordně nových pacientů s virem HIV. Testy potvrdily nákazu u 95 lidí. V únoru lékaři evidovali 36 případů, což je vůbec nejvyšší měsíční počet od počátku sledování infekce v roce 1985.

reklama