reklama

Hnutí ANO má po sečtení většiny hlasů necelých 30 procent, toto číslo z větší části překonalo původní očekávaní. Podobný výsledek předpovídalo pouze CVVM, o něco více (33,5 procent) předpovídala agentura TNS, naopak méně (27,7 procenta). Naopak Median hnutí naprosto podcenil, když jí přiřkl pouhých 25 procent.

Průzkumy výrazně překonalo například hnutí SPD. Všechny počítaly s tím, že se do Sněmovny dostane, zisk hnutí však předvídaly na 7,3 až 9,5 procenta. Výsledek je ale z pohledu šéfa hnutí Tomia Okamury mnohem veselejší a pohybuje se okolo 11 procent.

Poněkud „mimo“ byly průzkumy také v případě ČSSD. I zde se všechny agentury shodly na tom, že strana oproti minulým volbám ztratí, takový propad ale nepředvídal nikdo. Průzkumy naznačoval zisk mezi 10 až 13 procenty, realita je ale jen necelých 8 procent.

Podobné to bylo také v případě KSČM. I zde průzkumy naznačovaly větší zisk, konkrétně v rozmezí 10,5 až 11,9 procent. Ve skutečnosti ale komunisté od voličů získali jen asi 8 procent.

Očekávání naopak výrazně překročili Piráti, kterým TNS předvídala pouhá 4 procenta. Nejvíce se ale realitě, která je asi 10,6 procenta, přiblížila agentura Median, která predikovala 8,5 procent.

Přesně pak průzkumy určily pozici lidovců. KDU-ČS získala 5,8 procenta, agentury před volbami hovořily o 5,8 až 6,5 procentech.

Dlouho se také spekulovalo o tom, že z Poslanecké sněmovny vypadne TOP 09. CVVM jí přiřkla pouze 4,4 procenta. Ačkoliv se v průběhu dne zdálo, že by výsledky strany mohly být velmi špatné, hlasy voličů z větších měst nakonec poslaly TOP 09 přes hranici 5 procent.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama