Praha - Všichni poslanci mají ze zákona povinnost přiznávat veškeré příjmy i závazky. Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura ale v majetkovém přiznání za loňský rok neuvedl finanční transakce v hodnotě zhruba 15 milionů korun.
Nesrovnalostmi se nyní zabývá ministerstvo spravedlnosti, které Okamurův případ zaslalo na obecní úřad v místě trvalého bydliště šéfa SPD. Tamní úřad rozhodne, zda se poslanec dopustil přestupku. "Pan poslanec Okamura mohl svým jednáním naplnit znaky přestupku zákona o střetu zájmů," řekl deníku Mladá fronta Dnes Jiří Kapras, který na ministerstvu spravedlnosti vede odbor střetu zájmů.
Do kolonky, kam mají poslanci podle zákona povinně sepsat své příjmy přesahující 500.000 korun, zanesl Okamura pouze patnáctimilionový výdělek z firem a dalšího podnikání. Okamura uvedl, že prodej bytu na Vinohradech za 10 milionů započítal do příjmu z podnikání. Jenže podnikatelem v nemovitostech není a navíc šlo o případ, kdy prodal někomu jinému svůj vlastní byt. Vinohradský byt od Okamury koupila bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká.
Okamura rovněž do přiznání nenapsal, že má u banky úvěr až do pěti milionů korun. "Ručil za něj právě prodaným bytem, loni však závazek převedl na svou jedinou zbylou nemovitost, pozemek na pražském Břevnově. Jenže kolonku přiznání, v němž mají poslanci přiznávat veškeré své závazky, nechal předseda SPD prázdnou," poznamenal deník.
Okamura odmítá, že by něco úmyslně zamlčel. Přiznání mu prý vyplňuje účetní.
Problémy kvůli majetkovému přiznání měl i šéf hnutí ANO a bývalý vicepremiér Andrej Babiš. Sněmovní mandátový a imunitní výbor na jaře požádal městský úřad v Černošicích, aby prošetřil nesrovnalosti v jeho přiznání. Úředníci ale případ odložili s tím, že skutek je už promlčený.
Témata: Tomio Okamura, majetková přiznání, Svoboda a přímá demokracie
Související
12. května 2024 18:07
13. dubna 2024 18:53
11. července 2023 12:02
4. března 2023 14:08
2. března 2023 20:34
1. března 2023 21:48