Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

SPD navrhlo Okamuru na místopředsedu Sněmovny, šéfem poslanců bude Fiala

Radim Fiala
Radim Fiala
Foto: Marcel Banzl, EuroZprávy.cz

Praha - Předsednictvo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) navrhlo Tomia Okamuru na funkci místopředsedy Poslanecké sněmovny. Na šéfa poslaneckého klubu předsednictvo schválilo místopředsedu hnutí Radima Fialu.

Místopředsednický post ve Sněmovně SPD chce podle Okamury kvůli prosazování programu hnutí. "Já jsem nabídku předsednictva hnutí přijmul," řekl k návrhu předsednictva, aby se stal místopředsedou. Zopakoval, že na funkci předsedy Sněmovny SPD podpoří Radka Vondráčka z ANO. O místo plánuje v povolebních vyjednáváních usilovat také ODS pro svého předsedu Petra Fialu.

Radima Fialu na předsedu poslaneckého klubu SPD předsednictvo hnutí podle Okamury schválilo jednomyslně. Uvedl také, že SPD by chtělo ve Sněmovně vést bezpečnostní výbor.

Okamura se přiklání k návrhu hnutí ANO, aby v jednacím řádu Sněmovny ubylo přednostních práv k vystoupení před poslanci a aby se zkrátily nyní dvouhodinové přestávky na jednání klubů. "Kdyby si všichni vzali pauzu, tak Sněmovna v podstatě není schopná pracovat," řekl.

K případnému postavení kandidáta do prezidentských voleb se SPD vyjádří do 7. listopadu, který je posledním termínem pro předložení přihlášek, řekl Okamura. Na 6. listopadu má pozvánku na oběd k prezidentu Miloši Zemanovi do Lán.

Témata:  Tomio Okamura Svoboda a přímá demokracie Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky Radim Fiala (SPD)

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.