reklama

Všichni lékaři musí používat elektronické recepty od roku 2018. O připojení k centrálnímu úložišti musí SÚKL požádat.

"SÚKL upozorňuje, že zajištění připojení k Centrálnímu úložišti elektronických receptů není zpoplatněno a lze jej zajistit i bez prostředníka," uvedl ústav na svém webu.

Server Seznam Zprávy cituje lékaře, kterým firma službu nabídla. Lékař z Litoměřicka dostal fakturu za 20.000 korun. Snažil se od smlouvy odstoupit, ale firmu už se mu nepodařilo znovu kontaktovat. Redakce odkazuje na e-mail zástupce firmy Františka Holcmana, který potvrzuje, že společnost nabízí zařízení elektronického receptu za 16.000 korun. Konkrétně si účtuje peníze za vyřízení certifikátu k přístupu do úložiště elektronických receptů, IT práce nebo za zavedení EET.

Současně lékový ústav řeší zahlcení svého call centra dotazy. Asi 60 procent z nich je k technickým problémům, zbývající jsou ale na základní informace k připojení do systému, které má na webu. Zvažuje proto, že k infolince, která má sloužit hlavně k řešení potíží, vytvoří i linku na běžné dotazy.

Elektronické recepty zavedl v Česku zákon v roce 2007, dosud byly dobrovolné. Vytvoření systému a jeho čtyřletá podpora a rozvoj vyšel SÚKL na 14 milionů korun, provoz stojí 100.000 korun měsíčně. Část lékařů jeho povinné používání odmítá. Doufají, že nová Sněmovna ho stihne zrušit. Praktikujících lékařů je přes 43.000. Na konci září byla do systému zapojena většina lékáren a přes 10.000 lékařů.