Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stíháte přezutí? Až pětina aut má na začátku zimy nevhodné pneu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Praha - Podle informací České asociace asistenčních společností (ČAAS) jezdí na začátku zimní sezony 15 až 20 procent aut na nevhodných či špatných pneumatikách. Nejčastěji mají sjetý vzorek, jsou určené pro letní provoz nebo mají špatný hmotnostní či rychlostní index.

Od 1. listopadu mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky, pokud je na pozemní komunikaci souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo ji na vozovce lze vzhledem k počasí očekávat.

Kromě pokuty při silniční kontrole či problémů při technické kontrole vozidla může být špatně zvolená pneumatika příčinou dopravní nehody. Viník nehody následně může špatné obutí vozidla pocítit při výplatě pojistného plnění.

Podle statistiky asociace na podzim roste počet případů, kdy je nutné vyproštění vozidla. "Nepřipravené řidiče obvykle zalarmuje první sněžení, a pak se rozhodují, zda riskovat jízdu na letních pneumatikách při teplotách pod bodem mrazu. Rozhodně to nedoporučuji, máme zdokumentovanou řadu případů, kdy i dobrý řidič vozidlo na letních pneu nezvládl a skončilo to dopravní nehodou," uvedl viceprezident asociace Vladimír Fuchs.

Zimní pneumatiky lze snadno poznat podle symbolu horského masivu se sněhovou vločkou na boku pneumatiky, dále se používá označení M+S, MS, M/S nebo M.S. Zimní pneumatika musí mít výšku vzorku minimálně čtyři milimetry.

Témata:  auto pneumatiky řidiči

Související

Aktuálně se děje

8:22

Piráti hlásí první změnu. Jedna ze zvolených poslankyň nebude vykonávat mandát

Nově zvolená poslankyně Šárka Kučerová (Piráti), která kandidovala v Olomouckém kraji, v úterý oznámila rezignaci na mandát. Důvodem jsou mimořádně náročné osobní okolnosti, které jí i přes všechna uvážení neumožňují plně se věnovat práci poslankyně. Mandát tak připadne prvnímu náhradníkovi a místopředsedovi Pirátské strany Martinu Šmídovi.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Marian Jurečka v Poslanecké sněmovně

Platy státních zaměstnanců: Bezpečnostní složky a učitelé je mají jisté, zbytek čeká na novou vládu

Středeční jednání vlády s odboráři nepřineslo shodu v otázce růstu platů ve veřejné sféře pro nadcházející rok. Proto prozatím zůstávají v platnosti pouze dřívější ujednání týkající se platů učitelů a bezpečnostních složek. Očekává se, že končící kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) tato dříve dohodnutá navýšení potvrdí už příští týden. Další rozhodování o platech ale spadne do kompetence nové vlády, která vzejde z proběhlých voleb.