Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Má Drahoš šanci? Duel se Zemanem by měl výsledek 49:51

Jiří Drahoš
Jiří Drahoš
Foto: Akademie věd ČR

Praha - Do druhého kola prezidentských voleb by nyní postoupili současná hlava státu Miloš Zeman a bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Průzkum ukázal, že se podpora Zemana zvyšuje, patrně pod vlivem nedávných voleb do Sněmovny.

Drahoš by podle volebního modelu získal ve druhém kole 51 procent hlasů a Zeman 49 procent. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Median pro Seznam Zprávy. V září byl rozdíl vyšší, Drahoš by vyhrál s 55,5 procenta hlasů.

"Jeden z vlivů, proč si Miloš Zeman mohl polepšit, je to, že výzkum se konal okolo voleb do Sněmovny," komentoval pro ČTK výsledky průzkumu sociolog Daniel Prokop. V době sběru dat byla hodně angažovaná voličská skupina kolem ANO nebo SPD, která je nakloněna i Miloši Zemanovi.

Miloše Zemana by nyní podle Medianu v prvním kole jistě volilo 30 procent dotázaných a pro dalších 18 procent voličů je přijatelným kandidátem. Jiří Drahoš má nyní 19 procent jistých voličů, dalších 32 procent by jeho volbu zvažovalo, je tedy preferovaným nebo přijatelným kandidátem pro více lidí než současný prezident. Miloš Zeman také společnost oproti Jiřímu Drahošovi stále hodně rozděluje. Celých 53 procent uvedlo, že je pro ně jeho volba nepřijatelná. U Jiřího Drahoše je takových voličů 30 procent.

Další z kandidátů textař Michal Horáček má deset procent voličů, kteří by ho pravděpodobně volili, a 19 procent, kteří by ho zvažovali. Ale také 57 procent těch, pro něž není vůbec přijatelný.

Pokud by se prezidentské volby konaly nyní, zúčastnilo by se jich 56 procent respondentů.

Témata:  Miloš Zeman Jiří Drahoš Michal Horáček

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.