Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Má Drahoš šanci? Duel se Zemanem by měl výsledek 49:51

Jiří Drahoš
Jiří Drahoš
Foto: Akademie věd ČR

Praha - Do druhého kola prezidentských voleb by nyní postoupili současná hlava státu Miloš Zeman a bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Průzkum ukázal, že se podpora Zemana zvyšuje, patrně pod vlivem nedávných voleb do Sněmovny.

Drahoš by podle volebního modelu získal ve druhém kole 51 procent hlasů a Zeman 49 procent. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Median pro Seznam Zprávy. V září byl rozdíl vyšší, Drahoš by vyhrál s 55,5 procenta hlasů.

"Jeden z vlivů, proč si Miloš Zeman mohl polepšit, je to, že výzkum se konal okolo voleb do Sněmovny," komentoval pro ČTK výsledky průzkumu sociolog Daniel Prokop. V době sběru dat byla hodně angažovaná voličská skupina kolem ANO nebo SPD, která je nakloněna i Miloši Zemanovi.

Miloše Zemana by nyní podle Medianu v prvním kole jistě volilo 30 procent dotázaných a pro dalších 18 procent voličů je přijatelným kandidátem. Jiří Drahoš má nyní 19 procent jistých voličů, dalších 32 procent by jeho volbu zvažovalo, je tedy preferovaným nebo přijatelným kandidátem pro více lidí než současný prezident. Miloš Zeman také společnost oproti Jiřímu Drahošovi stále hodně rozděluje. Celých 53 procent uvedlo, že je pro ně jeho volba nepřijatelná. U Jiřího Drahoše je takových voličů 30 procent.

Další z kandidátů textař Michal Horáček má deset procent voličů, kteří by ho pravděpodobně volili, a 19 procent, kteří by ho zvažovali. Ale také 57 procent těch, pro něž není vůbec přijatelný.

Pokud by se prezidentské volby konaly nyní, zúčastnilo by se jich 56 procent respondentů.

Témata:  Miloš Zeman Jiří Drahoš Michal Horáček

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.