Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prezidentské volby budou duelem Zemana a Drahoše. Šance ostatních je mizivá

Jiří Drahoš
Jiří Drahoš
Foto: Akademie věd ČR

Praha - Prezident Miloš Zeman a bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš jsou podle modelu Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy nyní rovnocennými favority prezidentské volby. U obou se pravděpodobnost jejich vítězství pohybuje na úrovni 39 procent. První kolo voleb hlavy státu se bude konat 12. a 13. ledna 2018, předpokládané finále o dva týdny později.

"S velkým odstupem následuje expremiér a někdejší předseda ODS Mirek Topolánek (12,5 procenta) a textař a podnikatel Michal Horáček (šest procent). Šance ostatních kandidátů se nyní jeví mizivá," uvedli tvůrci modelu.

Až na pátém místě je s jednoprocentní pravděpodobností výhry bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), ostatní uchazeči mají podle modelu ještě méně nadějné vyhlídky.

Procenta podle autorů modelu označují celkovou pravděpodobnost výhry konkrétního kandidáta, nikoli volební preference prezidentských kandidátů.

Model vychází jak z průzkumů preferencí pro první kolo prezidentských voleb, tak z průzkumů pro druhé kolo volby a také ze sázkových kurzů. Jejich zahrnutí umožňuje podle tvůrců modelu zohlednit nejnovější informace a výsledek modelu aktualizovat každý den. Model zahrnuje všechny zveřejněné průzkumy preferencí, přičemž je váží stářím a kvalitou.

Témata:  Miloš Zeman Jiří Drahoš Michal Horáček

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.