Praha – Německá kancléřka Angela Merkelová čelí nejen v Německu kritice kvůli dohodě mezi Evropskou unií a Tureckem. Podle některých hlasů je teď Evropa obětí vydírání ze strany Ankary. Tamní prezident Recep Tayyip Erdogan už třeba uvedl, že nemá v plánu měnit protiteroristické zákony tak, jak Brusel žádá. A na to ostře zareagoval poslanec a šéf hnutí SPD Tomio Okamura.
„Říkám od počátku, že Erdogan je jednoznačně vyděrač a válečný zločinec a s kriminálníky slušní lidé dohody nedělají," uvedl pro EuroZprávy.cz Okamura. Dodal, že on i jeho hnutí naopak navrhují uzavřít a zabezpečit jižní hranici EU a ukončit jakékoliv přibližovací jednání mezi EU a Tureckem.
Tím by podle něj vznikl vnitropolitický tlak na Edrogana. „Prosazujeme nulovou toleranci nezákonné migrace. Odmítám i bezvízový styk s Turky, který však evropské komise i česká vláda odsouhlasily. Zároveň je potřeba tlačit na USA, aby ukončilo rozdmýchávání konfliktu v severní Africe a na blízkém východě, příkladem je Libye, Irák a Sýrie," uvedl pro naši redakci poslanec.
„Západní Evropa, která s Američany rozbila severní Afriku, se ovšem na řešení tamních problémů podílet musí – přesněji je správné, aby tyto země napravily a zaplatily, co zničily. Nikoliv tím, že začnou problémy tahat k nám do Evropy," tvrdí Okamura.
Poukazuje například na Francii, která se podle něj podílí na financování zadržování migrantů v Maroku. „Ale živit migranty v táborech v Maroku není řešení příčin. Je třeba dát lidem v Africe nejen jídlo, ale hlavně bezpečnost a stabilitu a také práci – a té je tam dost a bude jí ještě víc," vysvětluje pro EuroZprávy.cz šéf SPD.
„Nikoliv zvát migranty do Evropy. Zatím tam v některých afrických regionech investují hlavně Číňané, a je škoda, že my to neumíme, jelikož Sobotkova a Babišova vláda je neschopná a chybí jí jakákoliv vize. Afrika je plná cenných surovin, například vzácných kovů pro moderní technologie, a kdo je bude mít, ten bude král. Číňané vědí, že pokud chtějí vyrábět moderní techniku, musí mít suroviny. A je škoda, že my to nechápeme," posteskl si politik.
„Samozřejmě je tam třeba řešit i nedostatek vody, ale víme z historie, že když chceme, umíme zúrodnit i pouštní oblasti. A když se podaří nastartovat růst životní úrovně v Africe, tak máme po migraci. Samozřejmě je také podmínkou ukončení imperialistické politiky některých západních zemí. Pochopitelně jsou limity i v Afričanech – jejich kultura i jiná mentalita a schopnosti je omezují a bez pomoci se neobejdou. Krátce řečeno, migrační krizi je potřeba řešit komplexně," dodává pro EuroZprávy.cz Okamura.
Témata: Tomio Okamura, uprchlíci, Turecko
Související
4. února 2025 20:36
7. ledna 2025 12:03
12. května 2024 18:07
13. dubna 2024 18:53
11. července 2023 12:02
4. března 2023 14:08