Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Výměnu pěti Čechů za Fajáda vyjednal Pelikánův bratr. Výhodou prý bylo, že je muslim

Libanon
Libanon
Foto: Pixabay

Praha - Výměnu libanonského agenta Alího Fajáda za pětici Čechů unesených v Libanonu vyjednal arabista a starší bratr ministra spravedlnosti Petr Pelikán. Při výměně také vyčkával v Bejrútu jako pojistka pro tamní vládu.

Ministrův bratr je světově uznávaným arabistou a v Libanonu nějaký čas i studoval, výhodou bylo i jeho muslimské vyznání, píše web. "Petr Pelikán má mou plnou důvěru a závazky, které mým jménem přijme, dodržím," píše se podle serveru Aktuálně.cz na konci pověření, které v lednu podepsal ministr Robert Pelikán (ANO). Ministr ani jeho bratr se k informacím nevyjádřili.

Před Pelikánovým starším bratrem se o propuštění Čechů snažila česká diplomacie a tajné služby včetně Vojenského zpravodajství, které mělo mezi unesenými svého agenta. Vyjednávání ale nešlo hladce a v době, kdy do případu vstoupil arabista Pelikán, byly navíc tajné služby mezi sebou rozhádané a spolupráce vázla.

Když Petr Pelikán nakonec výměnu vyjednal, sám se nabídl, že se do Libanonu vrátí na dobu, než vězni v obou zemích budou propuštěni.

Pětice Čechů zmizela v Libanonu v červenci 2015, mezi nimi byli příslušník Vojenského zpravodajství Martin Psík, advokát Jan Švarc, překladatel Adam Homsi a dvojice novinářů jindřichohradecké televize Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň. Zadržení byli propuštěni v únoru 2016. V den, kdy se vraceli do vlasti, byl z české vazby propuštěn Libanonec Alí Fajád. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) poté médiím potvrdil, že podmínkou propuštění pětice unesených bylo to, aby Česko nevydalo zadržovaného Fajáda do USA. Spojené státy požádaly o jeho vydání kvůli podezření, že je napojený na teroristickou organizaci.

Témata:  Robert Pelikán zmizení pěti Čechů v Libanonu Libanon Ali Fajád

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 16:03

USA zavádí nové sankce proti Rusku. Pocítí je celá Evropa

Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky platící za ruský plyn, destabilizovat ruský devizový trh a posílit závislost Ruska na Číně. Na tyto dopady upozorňují ruští ekonomové, píše server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy