Praha - Za zneužití Vojenského zpravodajství uložil soud Janě Nečasové (dříve Nagyové) dvouletý podmíněný trest a také pětiletý zákaz činnosti ve vedoucích funkcích státní správy.
Obžalovaní zpravodajci rovněž dostali podmínky - bývalý šéf zpravodajství Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek 20 měsíců, Kovandův předchůdce Ondrej Páleník 18 měsíců. Soud jim také na pět let zakázal působit ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech. Dnešní rozhodnutí není pravomocné.
Dřívější šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) a jeho současná manželka, která si podle rozsudku nezákonně zajistila sledování nejen tehdejší Nečasovy manželky Radky, ale také dvou zaměstnanců úřadu vlády, vinu odmítá. Stejně tak ji popírají i zpravodajci, kteří tvrdí, že neprováděli sledování, ale tzv. kontrasledování kvůli tomu, že se premiér obával o bezpečnost své rodiny. Podle soudkyně Pavly Hájkové však byla trestná činnost "nezvratně prokázána".
Dřívější výpověď Nečasové u soudu dnes soudkyně označila za účelovou a učiněnou ve snaze vyhnout se trestní odpovědnosti. "Nelze přehlédnout náhlé sjednocení výpovědi s výpovědí svědka Nečase," podotkla. Výpověď Nečase, který soudnímu senátu tvrdil, že zpravodajce požádal o sledování své rodiny sám, Hájková výslovně označila za nepravdivou.
"Motivací, proč se svědek Nečas rozhodl i přes zákonné poučení o možných následcích křivé výpovědi vypovídat nepravdu, je snaha prospět obžalované Nečasové," konstatovala Hájková. Upozornila, že Nečas byl vůči své současné manželce "ve výrazně submisivním postavení". "Komandovala ho, nadávala mu. On se jí omlouval a škemral," připomněla zachycené telefonní odposlechy.
Témata: Jana Nagyová, Milan Kovanda, Jan Pohůnek
Související
13. června 2023 15:25
20. ledna 2023 14:51
29. listopadu 2022 12:28
20. srpna 2020 16:34
18. června 2020 16:17
27. května 2020 15:20