Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kauza rozvědky bude pokračovat, zpravodajci se odvolali

Exšéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda
Exšéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Bývalý šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda, zpravodajec Jan Pohůnek a Kovandův předchůdce Ondrej Páleník, které dnes soud nepravomocně uznal vinnými ze zneužití vojenské tajné služby, se proti rozsudku na místě odvolali.

Právník Jany Nečasové (dříve Nagyové), která podle verdiktu zneužití zosnovala, si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Totéž učinil státní zástupce Rostislav Bajger. Obvodní soud pro Prahu 1 obžalovaným uložil podmíněné tresty, žalobce chtěl nepodmíněné.

Současná manželka a dřívější šéfka kabinetu tehdejšího premiéra Petra Nečase podle rozsudku nezákonně úkolovala v roce 2012 zpravodajce, aby sledovali Nečasovu tehdejší manželku Radku. Získáním informací o údajné manželčině nevěře prý měli uspíšit Nečasův rozvod. Později podle verdiktu nechala sledovat také dva zaměstnance úřadu vlády.

Žalobce Bajger požadoval uložení nepodmíněných trestů vězení od tří let a čtyř měsíců do tří let a deseti měsíců. S rozhodnutím o podání odvolání chce počkat do doby, než obdrží písemné odůvodnění rozsudku. Stejně tak vyčká ohledně případného obvinění Nečase z křivé výpovědi. Soud totiž dnes konstatoval, že Nečas v postavení svědka nemluvil pravdu, když podpořil obhajobu manželky. "Zatím nechci spekulovat," řekl k tomu Bajger novinářům.

Předsedkyně soudního senátu Pavla Hájková uvedla, že soud uložil tresty "nižší, výchovné". Bajgerově návrhu na nepodmíněné tresty nevyhověla zejména proto, že od zahájení trestního stíhání uplynula dlouhá doba, která byla zapříčiněna průtahy v řízení. Ty ale nezpůsobili obžalovaní, kteří podle Hájkové v hlavním líčení naopak spolupracovali. Obžalobu soud řeší od roku 2014, předchozí soudkyně Helena Králová opakovaně vynesla zprošťující rozsudek a žalobci se pokaždé úspěšně odvolali.

Témata:  Jana Nagyová Milan Kovanda Jan Pohůnek

Související

Aktuálně se děje

16. května 2025 10:51

Důchody v Česku? Lidé se stále sžívají s velkou změnou. Úřad musí vysvětlovat

Velká důchodová změna, která se týkala výplatních termínů, proběhla již v dubnu. Úřady ale neponechávají nic náhodě a v květnu znovu upozorňují důchodce, že jim peníze budou přicházet v první polovině kalendářního měsíce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Petr Pavel

Prezident podepsal superdávku. Co se změní?

Prezident Petr Pavel v pátek 16. května stvrdil podpisem dva klíčové zákony, které přinášejí zásadní proměnu systému sociální pomoci v České republice. Nově zavedená tzv. „superdávka“ má nahradit několik dosavadních sociálních příspěvků a sjednotit je do jedné dávky. Cílem změn je zvýšit přehlednost systému, zacílit pomoc efektivněji a omezit administrativní zátěž.