Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi neplatí za služby či zboží včas: Víc než 40 procent dlužníků neplatí své dluhy záměrně

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Češi se řadí mezi nejméně poctivé zákazníky v Evropě. Jak ukázal průzkum agentury EOS KSI, téměř pětina českých spotřebitelů neplatí za služby či zboží včas, z toho 42 procent dluhy neplatí záměrně.

Opozdilým zákazníkům v ČR trvá účty v prodlení vyrovnat průměrně 14 dní. Češi své jednání nejčastěji odůvodňují aktuálními finančními problémy (67 procent) či špatnou pamětí (40 procent).

V podílu lidí, neplatí za zboží a služby záměrně, se Češi letos společně s Belgičany (43 procent), Řeky (45 procent) a Rumuny (50 procent) řadí mezi nejméně poctivé zákazníky Evropy. Na druhé straně žebříčku stojí s deseti procenty Němci.

"Se zákazníky, kteří se tímto způsobem vyhýbají odpovědnosti za dluhy, se setkáváme stále častěji. Tento trend v posledních letech zaznamenáváme napříč celou Evropou. Zatímco v roce 2015 své závazky záměrně neplatilo 15 procent dlužících zákazníků, o rok později to byla již pětina. Počet nepoctivých spotřebitelů proti loňskému roku narostl o téměř 90 procent," uvedl jednatel EOS KSI Vladimír Vachel.

Dodal, že 11 procent českých firem nemá standardizovaný proces vymáhání dluhů. "Firmy by nezaplacené účty neměly podceňovat. Čím později je s klienty řeší, tím menší šance na zaplacení mají," uvedl.

Vedle zapomnětlivců a nepoctivců existuje velká část spotřebitelů, kteří včas neplatí kvůli krátkodobým finančním problémům. Více než dvě třetiny Čechů nejsou schopny platit včas, jelikož v době splatnosti nemají dostatek financí. Podobně jsou na tom Slováci (68 procent).

Témata:  platební morálka firem Češi ekonomika CZK (česká koruna)

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.