Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spravedlnost v Česku končí? Babišovo hnutí vede politickou kulturu na dno

Nově zvolení poslanci poprvé usedli do lavic
Nově zvolení poslanci poprvé usedli do lavic
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Komentář M. Horkého – Vítězné hnutí ANO nebývalým způsobem zpochybňuje funkčnost české justice. Právníci Helena Válková, Radek Vondráček, ministr spravedlnosti Robert Pelikán nebo donedávna stíhaný Pavel Růžička, jsou zlomkem lidí z hnutí ANO, kteří dokládají, že hnutí Andreje Babiše nejde o spravedlnost, ale o vliv a posty.

 Petr Pithart krátce po volbách prohlásil, že lidé ztrácejí důvěru v justici a spravedlnost v Česku a volební vítězství hnutí ANO je pouze důsledkem této ztráty důvěry. Vítěz Andrej Babiš a jeho souvěrci však v posledních dnech do pomyslné spravedlnosti kopou jako do skomírající bezbranné loutky. Jedním z těch, kdo významně zpochybnil spravedlnost v Čechách, je čerstvě zvolený předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

Jeho výroky o tom, že stíhání Andreje Babiše kvůli údajnému dotačnímu podvodu na Čapí hnízdo by mělo být zastaveno na čtyři roky, kdy bude Babiš pravděpodobným premiérem, však prolétly éterem jako by se nic nedělo. Přitom jde o zpochybnění práva přímo od právníka. Na druhou stranu se není čemu divit, policejní a justiční postupy totiž letos zpochybnil i sám ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Loajalita k šéfovi se zkrátka zdá být mnohem důležitější, než ochrana principů právního státu a rovnost všech lidí před zákonem. Skandálním se zdá být i Vondráčkovo čerstvé prohlášení v DVTV, kdy uvedl, že prý „kauza Čapí hnízdo prošla volbami“. Vracíme se snad do doby těsně poválečné, kdy na našem území běsnily na první pohled demokraticky znějící lidové soudy? Ne, spravedlnost by měla být plně v rukou justice, nikoliv v rukou voličů.

Další renomovanou právničkou, která pevně stojí za Babišem, je bývalá ministryně spravedlnost Helena Válková, které se, stejně jako všem straníkům ANO, nezdá policejní žádost o vydání. Poslanec hnutí Martin Kolovratník v rozhovoru uvedl, že pokud Válková, členka mandátového a imunitního výboru (kterému předsedá komunista Grospič), doporučí Babiše nevydat, tak bude Kolovratník proti vydání svého šéfa. Není těžké si domyslet, jaké doporučení Válková nakonec předestře.

Lpění Babiše na své funkci místo dobrovolného procesu očištění možná potvrzuje slova komentátora a novináře Jaroslava Kmenty. Ten je přesvědčený, že Babiš chce být jakožto premiér Česka uchráněn stíhání a chce tak ochránit i svou rodinu. Proč by navíc poslanci měli zájem na tom jmenovaného premiéra vydat, pokud by měl být trestně stíhaný? Mezinárodní ostuda Česka by byla nevyhnutelná. Poslanci hnutí ANO si jsou také dobře vědomi, že v případě stíhání Babiše by mohla v hnutí zavládnout anarchie (Babiš přeci vše řídí, i předseda Sněmovny Vondráček neměl tento týden ponětí, kdo jsou Babišem navržení ministři do nové vlády!) a v dalších volbách by mohlo utrpět velkou porážku. Lidi hlasovali zejména pro osobnost Andreje Babiše, nikoliv pro hnutí ANO.

Poslední ranou pro spravedlnost se zdá být čerstvý poslanec Pavel Růžička. Ten se po vzoru svého šéfa Babiše odmítá očistit. Ještě ve volebním kláním byl stíhán policií kvůli údajně nevýhodnému prodeji obecního majetku. Sám se však nově nabyté imunity odmítá vzdát, vinu odmítá a míní, že policisté jednali účelově a jejich posudek k případu nehovoří pravdu. Poslanec očividně okoukal postup od někoho staršího a zkušenějšího...

Témata:  Andrej Babiš Hnutí ANO Radek Vondráček Robert Pelikán poslanecká imunita Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 14:18

Krásné tajemství Tomáše Macháče? Nový vztah se známou Slovenkou

Na kurtu i mimo tenisový dvorec tvořil český tenista Tomáš Macháč pár s kolegyní Kateřinou Siniakovou. Loni spolu získali olympijské zlato, když už ale v osobním životě nedrželi pospolu. Nyní se objevily spekulace o možném novém vztahu reprezentanta. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.