Brno - Milan Vinkler neuspěl s ústavní stížností. Podnikatel se do vazby dostal loni v prosinci. Spolu se skupinou více než 20 lidí ho policisté podezřívali z krácení daní a účasti na zločinecké skupině. Trestná činnost měla spočívat v komplikovaných transakcích s reklamními právy přes řetězec firem.
Vinkler si stěžoval na prodloužení vazby. O dalším trvání vazby letos v dubnu a červnu rozhodovaly Okresní a Krajský soud v Ostravě. "Stěžovatelovo tvrzení o použití vazby jako nátlakového opatření zůstává pak zcela v rovině spekulací," stojí v usnesení ÚS, které je dostupné v soudní databázi.
Soudy rozhodly o vazbě především kvůli obavám z Vinklerova útěku, přičemž usnesení ÚS zmiňuje některé významné okolnosti. Vinkler pobýval několik let ve Francii, má tři záznamy v rejstříku trestů, byl ve zkušební lhůtě.
Ústavní soudci se uvalením vazby zabývali i letos v létě. Tehdy konstatovali, že Krajský soud v Ostravě porušil Vinklerova práva, když neveřejně rozhodl o jeho stížnosti proti vazbě a osobně jej nevyslechl. Tehdejší rozhodnutí ÚS však Vinklerovi na svobodu nepomohlo. Podle aktuálního usnesení je stále v ostravské vazební věznici.
Vinkler stál v roce 1991 u zrodu Správy prvního privatizačního fondu, z níž se později vyvinula skupina PPF ovládaná Petrem Kellnerem. Vinkler se však brzy vydal vlastní cestou. Měl problémy se zákonem. Nejprve byl souzen za podvodné obchody s lihem a v roce 2014 jej teplický soud potrestal čtyřmi roky vězení za nedovolené ozbrojování a padělání dokladů. Po odpykání poloviny trestu se dostal podmínečně na svobodu.
Témata: Ústavní soud ČR, vazba, krácení daní
Související
9. října 2024 11:49
7. května 2024 10:08
24. ledna 2024 14:11
18. ledna 2024 15:29
10. ledna 2024 12:08
14. prosince 2023 15:59