Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jednal jsem ve veřejném zájmu, trvá na svém exdetektiv Komárek

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Praha - Bývalý detektiv Jiří Komárek zopakoval, že policejního prezidenta Tomáše Tuhého nechtěl nijak poškodit, když ho loni v červnu obvinil z "brutálního" úniku informací. Jednal prý ve veřejném zájmu.

Případem Komárka, který čelí obžalobě ze zneužití pravomoci úřední osoby, se dnes začal zabývat Okresní soud pro Prahu západ. Tuhý žádá jako náhradu nemajetkové újmy 50.000 korun.

Komárek v loňském roce patřil k hlavním kritikům reorganizace části policie, při které se Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality sloučily do Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Kvůli změnám Komárek od sboru odešel. Policii v té době opustil i jeho tehdejší nadřízený a ředitel ÚOOZ Robert Šlachta.

V případu, o kterém Komárek mluvil, šlo o to, že z telefonu, který dříve používali Tuhého blízcí, unikaly informace o vyšetřování údajně zmanipulovaných IT zakázek. Ukázalo se však, že GIBS uvedla do záznamu o zahájení vyšetřování nesprávný směr komunikace a sms naopak přišla na zmíněný telefon. Prošetřování bylo v době, kdy Komárek výrok pronesl, odloženo.

Komárek hned na počátku své výpovědi uvedl, že se vinen necítí. Nepopřel, že výrok o Tuhém pronesl. "Ne ale v úmyslu znevěrohodnit osobu policejního prezidenta jako jednu z osob odpovědnou za reorganizace části policie," popřel slova obžaloby. Podle svých slov chtěl upozornit na "špatný" stav policie a inspekce. Zopakoval, že reorganizace byla spuštěna za účelem odstranění Šlachty a rozprášení ÚOOZ.

Témata:  Tomáš Tuhý soudy Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS)

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.