Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump podepsal daňovou reformu platnou od ledna

Donald Trump, 45. prezident USA
Donald Trump, 45. prezident USA
Foto: ABC News

Washington - Americký prezident Donald Trump dnes podepsal daňovou reformu, kterou tento týden schválil Kongres Spojených států. Daňové změny budou platit od ledna.

Reforma, která mimo jiné snižuje daně z příjmu právnických osob na 21 procent z nynějších 35 procent a jednotlivcům umožňuje snížit daňový základ o dvojnásobek současného stavu, je jedním z pilířů Trumpova politického programu.

Kongres schvalování reformy zakončil ve středu. Hlasování se ale neobešlo bez komplikací. V úterý návrh podpořila Sněmovna reprezentantů, Senát ale následně musel kvůli procesním pochybením přijmout upravenou verzi, takže ve středu musela o nové úpravě hlasovat opět sněmovna.

Ačkoli Trump po hlasování Kongresu označil reformu za dárek pro Američany, neboť jim sníží daňovou zátěž, některá americká média spekulovala, že z taktických důvodů s ohledem na nadcházející volby do sněmovny a třetiny Senátu prezident dokument podepíše až po Novém roce.

V takovém případě by změny, ke kterým patří i škrty v některých zdravotních a sociálních programech, platily od roku 2019 a ne od ledna 2018. Podle AP Trump dnes prohlásil, že chtěl s podpisem opravdu počkat až na leden, ale nakonec změnil názor.

Témata:  Donald Trump USA daně

Související

Aktuálně se děje

15. prosince 2025 9:22

Roman Ondráček prozradil obsah poslední konverzace s Hezuckým

Hodně v pátek odpoledne zaujala přítomnost Romana Ondráčka v prostorách strašnického krematoria, kde se lidé loučili se zesnulým moderátorem Patrikem Hezuckým. Zvlášť když nemohl do smuteční síně. Ondráček se ale podělil o vzpomínky na zesnulého. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Petr Pavel

Pavel ostře zkritizoval Turka: Měl by se chovat jako chlap, ne jako malý kluk

Prezident Petr Pavel v pondělí v živém vysílání, kde odpovídal na dotazy veřejnosti, ostře kritizoval kandidáta na ministra životního prostředí Filipa Turka. Ačkoliv Pavel zdůraznil, že nemá s Turkem osobní problém, vadí mu některé aspekty jeho chování a veřejného vystupování. Prezident opakovaně zopakoval, že Turek není vhodnou osobou pro zastupování občanů ve vládě Andreje Babiše.