Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak správně informovat občany? Opozice kritizuje návrh na změnu jednacího řádu vlády

Nově zvolení poslanci poprvé usedli do lavic
Nově zvolení poslanci poprvé usedli do lavic
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Opozice kritizuje návrh na změnu jednacího řádu vlády. Obává se, že bude omezen přístup veřejnosti k informacím. Kritizuje, že v některých případech nebude zveřejňováno, jak který ministr hlasoval a že premiér dostane více pravomocí.

Návrh vládě předložil ministr spravedlnosti a šéf Legislativní rady vlády Robert Pelikán. Cílem je podle Pelikánova materiálu zefektivnit a zrychlit projednávání dokumentů předložených vládě, ale i samotné jednání vlády.

"Je opravdu pikantní, že ANO, které má plná ústa transparentnosti, chystá jako jedno z prvních opatření své menšinové vlády bez důvěry změnu jednacího řádu, která směřuje naprosto jasně proti průhlednosti," sdělil ČTK místopředseda ODS Martin Kupka. Poznamenal, že "to je mnohem jasnější zpráva o přístupu ke správě země než navoněný vládní program".

Plánované změny se nelíbí ani Pirátům. V tiskové zprávě uvedli, že návrh má dvě jednotící linky, a to posílení pravomocí premiéra a omezení přístupu veřejnosti k informacím. "Považuju za ostudu, že hnutí ANO, které postavilo svůj marketing na kritice korupce a slibech transparentnosti a otevřenosti, chce nyní utajovat, jak který ministr hlasoval," uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš. "Bez toho, aby občané věděli, jak politici rozhodují, je nemohou ani hodnotit," dodal.

Nelíbí se mu také, že nově bude o přizvaných účastnících vlády rozhodovat premiér a že některá usnesení vlády nebudou doprovázet tiskové zprávy. "Že se bude inženýr Babiš ve vládě chovat spíše jako ředitel než jako první mezi rovnými, nás nepřekvapuje, škoda, že to odnáší i přístup veřejnosti k informacím," dodal Bartoš.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky Robert Pelikán Ivan Bartoš

Související

Aktuálně se děje

5:00

Počasí do konce týdne: Nejvíce deště dorazí o víkendu

Předpověd počasí pro nadcházející dny naznačuje, že nás čeká chladnější a na srážky velmi bohatý zbytek týdne. Teploty zůstanou pod průměrem a slunečních paprsků bude minimum, přičemž nejvíce deště meteorologové očekávají během nadcházejícího víkendu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Novinka v pražské MHD. Autobus pojede Blankou, spojí dvě linky metra

Praha chystá zajímavou novinku v městské hromadné dopravě. Od léta zavede autobusovou linku mezi šestou a osmou městskou částí, která využije tunel Blanka. Pod číslem 145 vytvoří v trase Sídliště Čimice – Bohnice – Kobylisy – Dejvická vítanou alternativu k trase metrem přes centrum města i individuální automobilové dopravě. Cestu mezi Kobylisy a Dejvickou by měl "tunelbus" zvládnout pod 20 minut.