reklama

Zentiva musela stáhnout některé léky od pacientů a ze zdravotnických zařízení kvůli podezření, že balení mohou obsahovat jiné tablety. Důvodem stahování byl nález dvou blistrů (plastové lisované obaly) přípravku Neurol v krabičkách označených jako přípravek Atram v Polsku, vyrobeny byly v pražském závodě Zentivy. Firma kvůli tomu podala trestní oznámení na neznámého pachatele.

Muž podle obžaloby vložil ve dvou případech originální blistr s jedním léčivem do krabičky od jiného léčiva a tyto krabičky pak vložil do většího balení krabiček s prvním léčivem. Místo léku k léčbě vysokého tlaku tak v krabičce byl lék sloužící k léčbě úzkosti.

Záměna byla brzy odhalena při kontrole zásilky v Polsku, zpočátku však nebyl zřejmý rozsah a charakter záměny, což si vyžádalo rozsáhlá opatření. Soudce Petr Zelenka při zdůvodnění rozsudku uvedl, že lze vyloučit, že by se případ stal kvůli nedbalosti sedmadvacetiletého Bohanuse. "Linka je automatická, není důvod, aby uprostřed jedné krabice bylo něco jiného, než tam patří," podotkl Zelenka. Dodal, že léky mohl vyměnit pouze operátor na lince, kterým byl v inkriminované době právě Bohanus.

Výměnou léků nebylo ohroženo zdraví koncových uživatelů léků, ale byla poškozena farmaceutická společnost. Soudce zmínil, že po vypuknutí případu byla poškozena dobrá pověst firmy. Podotkl také, že si velké náklady vyžádalo například stažení podezřelých léků z trhu.

Bohanus podle spisu pro výměnu léků využil okamžiku, kdy ho nikdo neviděl. Před soudem čelil obžalobě kvůli přečinu poškození cizích práv. Hrozilo mu za to až pět let vězení.

Bohanus se dnes na místě odvolal. Případ tak ještě bude řešit pražský městský soud. "Své práce si vážím a nikdy bych ji nechtěl pošlapat a znehodnotit," řekl Bohanus. Po rozsudku s novináři nemluvil a v doprovodu svých advokátů odešel. Státní zástupkyně si ponechala lhůtu pro případné odvolání. 

0 komentářů Napište svůj názor

reklama