Praha - Pokud rodiče pozorují u potomka poruchy vidění, nejistou chůzi, ztrátu citlivosti končetin, únavu a duševní nevyrovnanost, měli by vyhledat neurologa. Je totiž možné, že má dítě roztroušenou sklerózu (RS). Takových je momentálně v ČR padesát.
"Na roztroušenou sklerózu často pediatři ani rodiče nepomyslí. Pediatři někdy obtížím přiřadí jinou diagnózu, jako vývojové vady, nebo je zamění za jiné neurologické onemocnění. Je třeba brát roztroušenou sklerózu v potaz a dítě poslat k neurologovi včas," uvedl neurolog Radomír Taláb.
Rychlá a správná diagnostika určuje budoucí vývoj nemoci, léčba je mnohem levnější v porovnání s pozdějšími náklady na léčbu komplikací. U dětí se rozlišuje forma infantilní, do 11 let věku, a juvenilní, do 18 let. U juvenilní formy přijde velmi často druhý záchvat do 12 měsíců od prvního, proto je třeba rychle nasadit léčbu.
Riziko onemocnění u děvčátek po šestém roce věku je 1,5 až dvakrát vyšší než u chlapců a dospívajících mužů.
V registru je vedena také Eva, která se pár dní před 14. narozeninami probudila s tím, že na jedno oko pořádně nevidí. Oční kapky nepomohly. Magnetická rezonance a punkce potvrdily roztroušenou sklerózu. Eva dostala biologickou léčbu, pravidelně si píchá injekce s léky, od té doby problémy nemá. "Eva sportuje, tancuje, nyní se dostala na gymnázium a chce být lékařkou," řekla její matka novinářům.
V registru se za tři roky shromáždila data o 32 nemocných dětech a mladistvých, osm je mladších 15 let. Nejmladšímu pacientovi byla nemoc zjištěna ve 3,5 letech.
Příčinou postižení centrálního nervového systému u RS je autoimunitní zánět. Ten napadá myelinové obaly nervových vláken, ta v důsledku toho přestávají plnit svou funkci, kterou je rozvádění nervových vzruchů po těle. Napadená nervová vlákna, která již nejsou chráněna obaly, se ztenčují a dochází k zániku postižených nervových buněk. Jelikož zánět může postihnout jakoukoliv část mozku a míchy, může mít nemoc velmi rozmanité projevy.
Příčina RS není dosud známá. Předpokládá se, že vznik nemoci je dán určitou dědičnou dispozicí a faktory prostředí. edy, že u geneticky vnímavých jedinců dokáží jisté zevní faktory onemocnění nastartovat, vysvětluje aktivnizivot.cz. K nejčastěji uváděným negativním vlivům prostředí patří virové infekce, např. EB virus. První příznaky RS se mohou objevit po infektech, operacích, velkém stresu, očkování, nicméně většinou není vyvolávající faktor zřejmý.
Související
22. listopadu 2024 11:29
31. října 2024 9:09
18. října 2024 17:41
16. října 2024 8:16
14. října 2024 10:17
13. října 2024 12:21