Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zástupci vysokých škol varují před apatií ve společnosti

Jan Palach (11. srpna 1948, Praha – 19. ledna 1969, Praha) byl student historie a politické ekonomie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy,
Jan Palach (11. srpna 1948, Praha – 19. ledna 1969, Praha) byl student historie a politické ekonomie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, "který na protest proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti,[1] po okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem, sám sebe 16. ledna 1969 zapálil v horní části Václavského náměstí v Praze (hořící běžel přes křižovatku od kašny pod muzeem k Washingtonově ulici, kde se jej pokusil uhasit pracovník-výhybká
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Před apatií a letargií ve společnosti varovali zástupci Univerzity Karlovy a Vysoké školy ekonomické, kteří si dnes při tradičním pietním aktu u pražské filozofické fakulty připomněli čin Jana Palacha.

 Jeho odkaz je podle nich potřeba stále udržovat. Palach se před 49 lety upálil kvůli vývoji v československé společnosti po okupaci vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968.

"Odkaz Jana Palacha nesmí zůstat zapomenut a musí nám připomínat to, že demokracie a svoboda nejsou samozřejmé a je třeba je hájit, je třeba za ně bojovat. Někteří z nás za ně přinesli oběť nejvyšší," řekl přihlížejícím lidem rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima.

Připomněl, že Palach na filozofické fakultě v Praze studoval. Nejprve byl přijat na ekonomickou školu, dopis o přijetí na jeho vysněný obor na filozofické fakultě obdržel podle Zimy jen několik dní předtím, než do země přijela vojska Varšavské smlouvy. "Když Palach viděl, jak společnost přechází do určité pasivity, odhodlal se k činu, který provedl na Václavském náměstí. Čin bral jako probuzení z letargie, z určité pasivity, která se začala projevovat zhruba po půl roce pobytu vojsk na našem území," dodal Zima.

Kancléř Vysoké školy ekonomické Andrej Tóth upozornil, že společnost v nynější době ztrácí kontakt s reáliemi z doby minulé. "Je třeba nadále připomínat, že hodnoty, které jsme nabyli v roce 1989 je třeba stále bránit," řekl Tóth.

Témata:  Češi vysoké školy Jan Palach

Související

Aktuálně se děje

23. února 2025 10:29

Agáta Hanychová se dočkala zvláštní výsady. Ostatním zbyly oči pro pláč

Na placených platformách se v posledních měsících roztrhl pytel s exkluzivním obsahem. Mezi prvními, kdo využil tento formát ke svému prospěchu, byly Agáta Hanychová (39) a Ornella Koktová (32). Jejich podcast se rychle stal jedním z nejdiskutovanějších a zdá se, že obě dámy mají na platformě výsadní postavení. Důkazem je i zvláštní přístup provozovatelů, kteří podnikli kroky na jejich ochranu, zatímco jiným tvůrcům zbyly jen oči pro pláč.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

V Praze proběhla demonstrace na podporu Ukrajiny k třetímu výročí ruské invaze. (23.2.2025)

Staroměstské náměstí si připomíná výročí války: Historie se nesmí opakovat, apeloval Václav Vydra, vystoupil i Pavel

Staroměstské náměstí v Praze se v neděli zaplnilo tisíci lidmi, kteří si přišli připomenout třetí výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu. Hlavním cílem shromáždění bylo vyjádřit solidaritu s ukrajinským lidem a apelovat na pokračování podpory země, která se již tři roky brání ruské agresi. Na pódiu vystoupil i český prezident Petr Pavel, který ve svém projevu zdůraznil, že vítězství Ukrajiny je v zájmu celé Evropy.