vysoké školy

Policie ČR, ilustrační foto

Anonym pohrozil střelbou na univerzitách, upozornila policie

Domov

Policie v pondělí dopoledne informovala, že se zabývá výhrůžkami anonyma, který hrozí střelbou na několika univerzitách. Byla proto přijata bezpečnostní opatření. Česko zažilo tragickou střelbu na vysoké škole v prosinci, kdy útočník zavraždil čtrnáct lidí v hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Vysoké školy

Uzavírání vysokých škol kvůli drahým energiím v Česku nehrozí

Domov

Uzavírání vysokých škol v Česku kvůli drahým energiím nyní nehrozí a rektoři českých univerzit rovněž v současnosti nepočítají se zavedením on-line výuky. Po dnešním jednání pléna České konference rektorů (ČKR) to na tiskové konferenci řekl předseda ČKR a rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš. Univerzity podle něj budou dbát na nižší spotřebu plynu a elektrické energie a budou rovněž motivovat své zaměstnance a studenty, aby s energiemi šetřili.

VŠE v Praze

VŠ zatím neznají strategii státu pro energie, chystají úsporná opatření

Domov

Zástupci vysokých škol zatím nevědí, jak jim vláda pomůže se zajištěním drahých energií v nadcházející zimě. Vyplývá to z odpovědí mluvčích Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) a Vysoké školy ekonomické (VŠE) na dotaz ČTK. VŠCHT chystá krizový scénář s redukcí výuky laboratoří, případně i povinnou práci z domova a posun začátku letního semestru.

Vysoké školy

VŠ zatím nemají informace o počtech mobilizovaných ukrajinských studentů

Domov

Univerzita Karlova (UK) na pomoc Ukrajincům vyčlení lůžka na kolejích, zavede každodenní psychologickou poradnu a informační linku. Kvůli útoku Ruska na Ukrajinu chystá pro své studenty či pedagogy z konfliktem zasažených oblastí komplexní systém podpory. Podle dalšího vývoje chce ve spolupráci s humanitárními organizacemi připravit také finanční pomoc.

Ruská armáda

Zástupci VŠ: Vpád Ruska na Ukrajinu je agrese, která destabilizuje Evropu

Domov

Rektorky a rektoři vysokých škol v ČR dnes důrazně odsoudili útok Ruska na Ukrajinu. Současná rétorika ruského vedení podle České konference rektorů ČKR) připomíná slovník nacistů a jejich agresivní politiku vůči Československu v roce 1938. Rusko se tak vyřazuje ze společenství civilizovaných evropských států 21. století, uvedl v prohlášení za ČKR její předseda Martin Bareš.

Miloš Zeman

Prezident Zeman na Pražském hradě jmenoval 11 nových rektorů

Domov

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval 11 nových rektorů vysokých škol. Většina z nich se svých funkcí ujme od začátku února. Rektorkou Univerzity Karlovy se stala Milena Králíčková, nejstarší českou vysokou školu tak prvně povede žena. Zeman se dnes na Hrad vrátil po asi pěti měsících. Kvůli nemoci je strávil v Ústřední vojenské nemocnici nebo na zámku v Lánech.

Ilustrační foto

Domov

Respirátory nekomplikují výuku na VŠ, někde je nosí i v menších kolektivech

Vysoké školy nemají problémy s povinným nošením respirátorů, které ode dneška schválila vláda ve výuce nad 50 lidí. Vyplývá to z vyjádření zástupců vysokých škol, které oslovila ČTK. Například Univerzita Karlova (UK) vyzvala studenty a vyučující, aby si nos a ústa zakrývali i při menším počtu lidí v malých učebnách.

vláda ČR

Vláda souhlasila se jmenováním 79 nových profesorů, seznam putuje na Hrad

Domov

Vláda schválila návrh na jmenování 79 nových profesorů. Informoval o tom tiskový odbor Strakovy akademie. Podněty vědeckých rad univerzit, které do 8. října obdržel ministr školství Robert Plaga (za ANO), nyní poputují k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi. Na seznamu, který má ČTK k dispozici, jsou například kytarista Vladislav Bláha nebo advokát Tomáš Gřivna.

Vysoké školy

Na VŠ platí nyní omezení jen pro koleje, velké přednášky budou možná on-line

Domov

Ministerstva školství a zdravotnictví zřejmě v současnosti nepřipravují žádná zvláštní opatření pro provoz vysokých škol. Platí povinnost testování na covid-19 na kolejích a nošení roušek v budovách mimo učebny. Vyplývá to z vyjádření mluvčí ministerstva školství Anety Lednové a předsedy České konference rektorů Martina Bareše na dotaz ČTK.

Očkování, ilustrační foto

Rektoři vyzvali studenty k očkování, část z nich se ale stejně očkovat nedá

Domov

Výzva České konference rektorů, aby se studenti vysokých škol v co největší míře nechali očkovat proti covidu, nemá podle některých oslovených studentů v rozhodování o očkování velkou váhu. Vysoké školy by podle nich spíš měly nabídnou konkrétní výhody těm, kdo se očkovat nechají. ČTK to řekli oslovení studenti vysokých škol.

Očkování, ilustrační foto

Nechte se včas naočkovat, vyzvali rektoři studenty univerzit

Domov

Česká konference rektorů (ČKR) vyzývá všechny studenty a studentky vysokých škol, aby se nechali očkovat proti koronaviru. Podle rektorů je očkování nejúčinnějším způsobem, jak chránit zdraví a zároveň umožnit plnohodnotné vzdělávání v nadcházejícím semestru. Očkováním studenti navíc přispějí k posílení kolektivní imunity, uvedl dnes v prohlášení předseda ČKR a rektor brněnské Masarykovy univerzity Martin Bareš.

Vysoké školy

Rektoři se obávají o budoucnost prezenční výuky na podzim

Domov

Kvůli epidemii covidu-19 hrozí to, že na vysokých školách ani v nadcházejícím akademickém roce nebude moci fungovat řádná prezenční výuka. Na zasedání předsednictva České konference rektorů (ČKR) se na tom dnes shodli rektoři vysokých škol.

Ilustrační foto

Vysoké školy se otevřou 24. května, následovat budou koupaliště i wellness

Domov

Vysoké školy by se podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) měly otevřít plně od 24. května. Řekl to na dnešním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví. Venkovní bazény a přírodní koupaliště by se podle pověřené hlavní hygieničky Pavly Svrčinové mohly otevřít v pondělí 31. května. Vnitřní bazény a wellness 14. června, pokud se epidemická situace nezhorší. 

Očkování, ilustrační foto

VŠ chystají očkování vlastními silami, čekají na vakcínu

Domov

Vysoké školy připravují očkování svých zaměstnanců proti covidu-19 ve vlastní síti očkovacích zařízení. Školy si v ní budou vzájemně vypomáhat. Plán mají téměř hotový, dořešit musí ještě rozvoz očkovacích látek v krajích. ČTK to dnes řekl předseda České konference rektorů Petr Sklenička.

studenti

Domov

Student uspěl s žalobou: Soud zrušil zákaz pražských hygieniků ohledně vysokých škol

Pražský městský soud dnes zrušil rozhodnutí pražské hygienické stanice, které v září zakázalo osobní přítomnost vysokoškolských studentů na výuce. Pravomocným rozsudkem vyhověl podané správní žalobě. Uvedl, že rozhodnutí hygieniků je nepřezkoumatelné, protože v něm chybí dostatečné zdůvodnění. Šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová ČTK řekla, že rozsudek nebude mít žádné praktické důsledky.

Udělování státních vyznamenání prezidentem Milošem Zemanem dne 28. října 2016

Oslavy 28. října: Restrikce platí i pro Zemana, vzkázali někteří rektoři

Domov

Pořádat v době mimořádných restrikcí kvůli epidemii koronaviru ceremoniál na Pražském hradě k předání státních vyznamenání, byť v omezeném rozsahu, je nevhodné a neodpovědné. Shodli se na tom dnes rektoři, které oslovila ČTK. I kdyby byli 28. října na oslavy státního svátku pozváni, nezúčastnili by se jich.

Ilustrační foto

Při online výuce chybí učitelům VŠ interakce a zpětná vazba

Domov

Pro pedagogy brněnských univerzit je online výuka náročnější než prezenční. Chybí jim interakce se studenty a zpětná vazba. Jedinou výhodu vidí v tom, že si studenti nahrávané přednášky mohou pustit ze záznamu, a tím si probírané učivo zopakovat. ČTK to řekli oslovení učitelé z různých vysokých škol v Brně.

Aktuálně se děje

25. května 2024 20:54

Zelenskyj před novináři zesměšnil Putina. Jeho výroky označil za nudné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil komentáře ruského prezidenta Vladimira Putina, které zpochybňují jeho legitimitu, za nudné a nezajímavé. Naopak za nelegitimního označil ruského prezidenta. Uvedl to v rozhovoru, který dnes publikoval kazachstánský server Vlasť.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Češi ovládli MS v hokeji, ve finále v Praze porazili Švýcarsko 2:0 a vybojovali zlato

V neděli večer se v pražské O2 Areně koná vyvrcholení letošního hokejového světového šampionátu v České republice, ve kterém se utkává domácí národní tým s tím švýcarským. Jedná se o historicky první vzájemný zápas těchto dvou týmů ve finále v historii MS. Česká hokejová reprezentace se pak ve finále MS objevila poprvé po 14 letech a chtěla navázat na dosud poslední zlato z roku 2010, ale i na zlato z roku 1985, kdy se naposledy domácímu (tehdy československému) týmu podařilo ovládnout turnaj na domácí půdě. To pro Švýcary se jedná o druhou účast ve finále v historii, před šesti lety získali stříbro po porážce se Švédskem. Český tým nakonec zvítězil 2:0 a odnáší si vytoužené zlato.