Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

VŠ chystají očkování vlastními silami, čekají na vakcínu

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Vysoké školy připravují očkování svých zaměstnanců proti covidu-19 ve vlastní síti očkovacích zařízení. Školy si v ní budou vzájemně vypomáhat. Plán mají téměř hotový, dořešit musí ještě rozvoz očkovacích látek v krajích. ČTK to dnes řekl předseda České konference rektorů Petr Sklenička.

Jako první by podle něj měli vakcínu dostat vyučující, s jejichž návratem se počítá v první fázi znovuotevření škol. Potom by měli následovat ostatní pracovníci podle věku, případně podle chronických onemocnění. Očkování na vysokých školách bude moct podle Skleničky začít, jakmile bude dost vakcín.

Podle strategie očkování z ledna měli dostat přednost při očkování proti covidu-19 vedle zaměstnanců nižších stupňů škol i akademičtí pracovníci vysokých škol. Zařazeni byli do prioritní skupiny 1B, tedy hned po lidech s nejvyšší prioritou, jako jsou zdravotníci a nejstarší lidé. Zaměstnanci v regionálním školství se mohou k očkování registrovat od 27. února, registrace se pro ně uzavřou 28. března. Profesní skupina akademiků se zatím prioritně neočkuje.

"My jsme garantovali oběma ministrům, jak ministru školství, tak i ministru zdravotnictví, že si to zajistíme vlastními silami," uvedl Sklenička. Harmonogram očkování se podle něj odvine od toho, kdy bude pro vysoké školy dostatek vakcín. "Chystáme se na to tak, aby v momentě, kdy řeknou 'máme pro vás vakcíny', tak abychom mohli druhý den začít očkovat," řekl.

Podle něj vysoké školy nechtějí zvyšovat nápor na stávající očkovací centra, když mají vlastní kapacity k očkování. Využít mohou například zdravotnických oborů, vlastních smluvních lékařů nebo firem, které jim nyní pomáhají s testováním na covid-19 a jsou schopné se zapojit i do očkování, řekl Sklenička. Školám, které tuto možnost samy nemají, podle něj vypomůžou jiné. Mělo by se to týkat asi deseti až 15 procent celkového počtu zaměstnanců, což podle Skleničky není problém. Vysoké školy mají asi 56.700 zaměstnanců. Akademiků je kolem 26.000, zbytek jsou například administrativní nebo techničtí pracovníci.

Školy podle něj nyní ještě hledají způsob distribuce očkovacích látek ze skladů v krajích, kam je rozváží stát. Až budou vakcíny k dispozici, měli by jako první přijít na řadu učitelé, kteří vedou praktickou výuku závěrečných ročníků, jež by se měla obnovit v první fázi znovuotevírání škol, řekl Sklenička. Po nich by očkování postupovalo podle věku, případně s přihlédnutím k chronickým onemocněním, uvedl. Rektoři přitom předpokládají, že nejstarší zaměstnanci už nyní využili možnosti očkování pro lidi nad 70 let na běžných očkovacích místech. První věková kategorie na vysokých školách by tedy byla pro lidi od 55 let, uzavřel Sklenička.

Témata:  vysoké školy očkování

Související

Aktuálně se děje

12:55

Kim Kardashian šokována: North přebírá prim v popularitě

Kim Kardashian byla překvapená, když zjistila, že její dcera North West je o 18 procent populárnější než zbytek rodiny. Northino vystoupení v muzikálu Lví král přitáhlo obrovskou pozornost, s miliardami impresí a neuvěřitelnou mediální hodnotou. Kim je na její úspěch velmi pyšná a vtipně dodala, že se bude muset postarat, aby ji North nezastínila.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.