Praha - Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) bylo v ČR na konci loňského roku registrovaných 5700 vinoték. S novým rokem a začátkem účinnosti některých částí novely vinařského zákona se tak jejich počet nesnížil.
Před schválením novely se zavírání vinoték a zdražování vína kvůli novým obalům obávala některá vinařská sdružení. Podle prezidenta Svazu vinařů ČR Tibora Nyitraye novela, která měla omezit falšování vína, podle něj zafungovala, a není důvod k výraznému zdražování prodávaného vína ze sudů.
Sudové víno není možné od začátku letošního roku možné prodávat jinde než u výrobců nebo dovozců. Výrobcem je i ten, kdo si víno nechá vyrobit. Vinotéky, které prodávají víno jako sudové a které nebudou příjemcem nebaleného vína či výrobcem, musí používat znovu nenaplnitelné nádoby s jednorázovým uzávěrem, třeba láhve nebo bag-in-boxy.
Podle inspekce se navýšily počty inspektorů, kteří se specializují na kontrolu vína, norma tím pádem pomáhá i k narovnání podmínek na trhu a nahrává poctivým provozovatelům. "Novela zákona mj. stanovila jasnou odpovědnost za vína, které provozovatelé prodávají ve vinotékách, a v tomto smyslu mohou inspektoři SZPI účinněji kontrolovat sortiment ve vinotékách," uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.
Vinotéky, které prodávají zahraniční víno ze sudů, přešly podle několika zjištění ČTK na systém, ve kterém nově nalepují samolepky na lahve vína, na kterých dávají veškeré informace o stáčeném vínu. Tím podle výkladu inspekce přejímají odpovědnost za obsah lahví na sebe, o čemž však zákon nehovoří. Podle předsedy Sdružení obchodníků s vínem a vinoték Václava Rusnoka se tak do budoucna uvidí, jak to bude inspekce, potažmo soudy řešit.
Před loňskými Vánocemi ale inspekce podle něj neoficiálně oznámila, že bude stále možný prodej i v lahvích, které se teoreticky nedají znovu doplnit (tedy se uzávěr při otevírání poškodí) při čepování ze sudů. "Podle mého názoru je výklad jednoznačný a zakazuje prodej (zahraničního) vína z kegů (sudů). Čekám, až začnou (inspektoři) chodit do vinoték, teprve tehdy se ukáže, jaký to má dopad trh," dodal.
Novela přikázala i použití trikolóry na láhvi, a to u vína s chráněným označením původu nebo chráněným zeměpisným označením a vyrobeného z hroznů sklizených v Česku. Zvýšila také pokuty za falšování vína.
Související
30. října 2021 9:45
11. listopadu 2020 7:44
18. října 2020 13:36
24. září 2020 8:13
30. července 2019 21:08
23. dubna 2019 16:59