Sběrači hroznů, kteří letošní rok překřtili na "sklizeň roušek", dostanou vlastní vybavení, včetně košů a nůžek, které nebudou smět půjčit nikomu jinému. Cílem je vyhnout se dalšímu šíření koronaviru, uvedla mluvčí regulačního orgánu pro pěstování vína v oblasti Rioja.

Úřady autonomního Baskicka podle Reuters nařídily zdejším vinařským podnikům, aby poskytly seznam pracovníků. Zdravotníci podle nich následně provádějí testy na přítomnost covidu-19.

Sezónní pracovníky ve Španělsku, kteří již tak žijí v těžkých podmínkách, zasáhla epidemie obzvláště silně. Úřady to v létě přinutilo vytvářet lokální uzávěry v oblastech, kde se pěstuje ovoce. Tomuto scénáři se nyní při sklizni vína chtějí všichni vyhnout.

"Dokud nedostaneme výsledek testu, nesmíme pracovat," řekl Reuters zaměstnanec ve vinařství Quintino Benigno v provizorním testovacím centru ve městě Laguardia. Před střediskem lidé s rouškami přes obličej čekali ve frontě.

V Álavě a sousední provincii La Rioja je v době sklizně zaměstnáno kolem 6000 sezónních pracovníků. V regionu La Rioja nicméně testování povinné není.

Ačkoliv počet zjištěných případů nákazy koronavirem ve španělském zemědělství přes léto poklesl, podle oficiálních údajů tvoří pracovníci v tomto sektoru stále bezmála deset procent všech nakažených.

Nynější druhá vlna koronaviru zasáhla Španělsko nehůře z celé západní Evropy. Kvůli nejistotě v důsledku poklesu prodeje vína a menšího počtu návštěvníků vinařství se regulační orgán pro vinařskou oblast Rioja neodvažuje odhadovat, nakolik krize celé zdejší odvětví zasáhne.

"Vinařství už řekla, že budou vykupovat hrozny za nižší ceny. Podnikání nejde kvůli covidu tak, jak jsme očekávali," řekl vinař Cristobal Fulleda.