Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku utráceli z turistů nejvíc Číňané

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Jana Maxová, EuroZprávy.cz

Praha - V Česku loni z turistů nejvíc utráceli Číňané. Jejich podíl na celkových útratách zahraničních turistů ze zemí mimo EU stoupl meziročně o tři procentní body na téměř 31 procent. Průměrně nechali v obchodech 17.907 korun.

Na druhém místě byli návštěvníci z Ruska, s podílem 25 procent, což je meziročně o zhruba dva procentní body více. Vyplývá to z údajů společnosti Global Blue, která turistům ze zemí mimo EU zprostředkovává vracení DPH.

Průměrná hodnota nákupu Rusů klesla na 7096 korun. Na třetím místě byli turisté z Izraele (šest pct). Oproti roku 2016 se pořadí v žebříčku zásadním způsobem nezměnilo. Meziročně klesl podíl útrat turistů z USA, Thajska a UAE.

"U ruských turistů se složení nákupů výrazně nezměnilo. Nejvíce nakupují módu (66 pct) a šperky (12 pct). Útraty v těchto kategoriích meziročně vzrostly v průměru o 27 procent. Složení nákupů čínských turistů je podobné. Na prvním místě je móda (52 pct), na druhém šperky (34 pct)," uvedla mluvčí společnosti Zuzana Roubíčková.

Podle odhadu agentury CzechTourism se loni v tuzemských hotelech, penzionech a kempech ubytovalo kolem deseti milionů zahraničních turistů, meziročně o desetinu víc. V roce 2016 do Česka přijelo 356.000 čínských turistů, 407.000 Rusů a 168.000 návštěvníků z Izraele. Čínských turistů v Česku v posledních letech výrazně přibylo, naopak počet návštěvníků z Ruska se od roku 2015 propadá.

Témata:  turisté turistika Česká republika

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.