Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) kritizuje ministra průmyslu Tomáše Hünera (za ANO) za to, že nekonzultoval s vládou svá jednání o úpravě memoranda k lithiu. Hüner se s těžaři sešel ve čtvrtek, kdy byl Babiš na zahraniční cestě v Davosu.
Hüner ve čtvrtek po schůzce s těžaři informoval, že Česko uzavře s australskou firmou European Metals Holdings (EMH) do jednoho týdne dodatek k dohodě, kterou s nimi uzavřel loni na podzim jeho předchůdce.
"On má možná nějaký dobrý úmysl, že nějakou formou to chce zrušit, ale úkol byl, že má informovat vládu. Pokud já se to dozvídám z médií a ještě to nešťastně komunikoval, tak to není dobře," řekl dnes Babiš na dotaz ČTK. Ministra se chce ve středu zeptat, proč svůj úkol informovat vládu po právní analýze nesplnil. "Protože já jsem přesvědčen, že to memorandum nemá logiku a nemůže být platné, když se odvolává na ochranu investic mezi Austrálií a Českou republikou, a ta firma sedí někde na Britských panenských ostrovech. A musím o tom s panem ministrem mluvit," uvedl.
Možná těžba lithia v ČR se stala jedním z rozhodujících témat před loňskými sněmovními volbami. Memorandum o porozumění, které s EMH podepsal tehdejší ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD), se stalo terčem kritiky zejména od hnutí ANO a komunistů. V týdnu před volbami se kvůli němu sešla mimořádně Sněmovna.
Lithium je považováno za kov budoucnosti, využívá se mimo jiné při výrobě baterií. V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia - naprostá většina na Cínovci a malé množství v ložisku ve Slavkovském lese. Australský investor by mohl začít s hlubinnou těžbou v Krušných horách v roce 2022. Za 21 let plánuje dobýt 37 milionů tun rudy. Povrchově chce těžit lithium u Cínovce také společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ kolem miliardáře Karla Janečka. Firma má už všechna povolení k těžbě.
Témata: Andrej Babiš, vláda, Tomáš Hüner
Související
31. ledna 2025 18:44
31. ledna 2025 14:08
29. ledna 2025 9:48
27. ledna 2025 10:32
7. ledna 2025 11:01
21. prosince 2024 14:34