Brno - Nenávist k lidem bez domova dovedla nadějného vysokoškolského studenta za mříže. Předloni pobodal a pořezal spícího bezdomovce u Hlavního nádraží v Praze. Muž nezemřel jen díky rychlé pomoci.
Nejvyšší soud (NS) dnes uložil Janu Mokrému 15 let vězení za pokus o vraždu bezdomovce v Praze. Předešlý nedokonaný útok na jiného muže ovšem musí znovu řešit Městský soud v Praze, je nutné přehodnotit právní kvalifikaci. Původní verdikt vyměřil Mokrému za dva pokusy o vraždu 17,5 roku. Obhajoba dnes při veřejném jednání označila trest za příliš přísný, Mokrý údajně nechtěl dokonat první, ale ani druhý útok.
První útok se stal předloni v dubnu v Libni, další o dva měsíce později u Hlavního nádraží. Obětí byl pokaždé spící bezdomovec. Prvního Mokrý nakonec nezranil, sám totiž na místo zavolal policii, která jej odzbrojila. Druhému přeťal tepnu na předloktí. Křik pořezaného zaslechl svědek, který mu přispěchal na pomoc. Útočníka pak o několik ulic dál zadrželi strážníci.
Mokrý útoky na bezdomovce spáchal jako vysokoškolský student fyziky a v minulosti se k nim přiznal s hrdostí. U pražského soudu řekl, že chtěl muže bez domova mučivě zabít, a přihlásil se k nenávistné ideologii. Dnes výpověď změnil, toužil prý jen po pozornosti. "Chtěl jsem, aby se mi konečně někdo začal věnovat," řekl.
U prvního útoku NS dospěl k závěru, že vražedný úmysl není dostatečně prokázán. "Rozhodnutí soudů nižších stupňů v části týkající se prvního skutku obstát nemůže," uvedl soudce Vladimír Veselý. Městský soud musí tuto část obžaloby řešit znovu. V úvahu podle žalobce Michala Basíka připadá kvalifikace činu jako omezování osobní svobody nebo nebezpečné vyhrožování.
Podle obhájkyně Moniky Jiráskové nechtěl Mokrý zabít ani druhého bezdomovce. Chtěl jej prý jen okázalým způsobem zranit. "Kdyby bylo jeho hlavním cílem usmrtit, mohl to bez jakékoliv překážky učinit," řekla senátu Jirásková. U druhého skutku ovšem NS nenašel důvod k zásahu a uložil patnáctiletý trest za pokus o vraždu.
Jirásková se s klientem poradí o možnosti podat návrh na obnovu řízení, kde by mohl Mokrý uplatnit svůj změněný náhled na druhý útok. "Budeme to ještě probírat," řekla ČTK. Připustila, že Mokrého postavení před soudem zhoršily jeho dřívější výpovědi. Muž ale podle ní svůj přístup ve vězení změnil.
Znalci v minulosti označili možnost opětovného začlenění Mokrého do společnosti za takřka vyloučenou, je prý prodchnut nenávistnou ideologií a navíc trpí sociální a finanční frustrací. Ačkoliv má poruchu osobnosti, není duševně nemocen a za své skutky je odpovědný. Mokrý dnes uvedl, že zpětně své chování vidí jako důsledek poruchy. "Nechávám na vašem uvážení, jestli není lepší mě poslat někam na léčení," řekl senátu.
Veřejné projednávání dovolání v trestních kauzách je spíše výjimečné. V nedávné minulosti takto NS zrušil Lukáši Nečesanému trest 13 let vězení za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích. V roce 2014 veřejně uložil lékaři Jaroslavu Bartákovi trest 12 let za sexuální násilí a část skutků nařídil znovu projednat.
Témata: soudy, bezdomovci
Související
15. listopadu 2024 17:22
15. listopadu 2024 14:12
15. listopadu 2024 13:28
15. listopadu 2024 11:28
13. listopadu 2024 8:32
12. listopadu 2024 17:28