Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pirátský finiš před volbami. Dotáhli se na STAN, ANO je nadále suverénní

Volby, ilustrační fotografie.
Volby, ilustrační fotografie.
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Necelý měsíc před volbami by se do Poslanecké sněmovny dostalo sedm uskupení. V čele zůstává opoziční hnutí ANO, které je jasným favoritem říjnového hlasování. Zajímavý vývoj nastal u Pirátů, kterým se podařilo dotáhnout na Starosty a nezávislé. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News. 

Podporu hnutí ANO, které usiluje po čtyřech letech v opozici o návrat do Strakovy akademie, vyjádřilo podporu 31,3 procenta oslovených. Průzkum proběhl ve dnech 21. srpna až 9. září na vzorku více než 1500 lidí. Druhé místo obsadila koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) se ziskem 20,2 procenta.

Dvouciferného výsledku by dosáhla další tři uskupení. Na třetím místě je opoziční SPD (s podporou PRO, Svobodných a Trikolory), kterou by volilo 12 a půl procenta voličů. Piráti a Starostové a nezávislí se nově sešli na rovných deseti procentech.

Do Poslanecké sněmovny by se dostalo i hnutí Stačilo (7,4 %), v jehož řadách kandidují komunisté či někteří sociální demokraté, a také Motoristé (6 %). Hluboko pod pětiprocentní hranicí nutnou pro zisk mandátů zůstává Přísaha (2,2 %).

Česko již zná termín podzimních sněmovních voleb. Prezident Petr Pavel jej stanovil na pátek 3. a sobotu 4. října. Naposledy se konaly volby do Poslanecké sněmovny v říjnu 2021. Vyhrála koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) se ziskem 27,79 procenta před druhým ANO, které obdrželo 27,12 procenta hlasů. 

Témata:  volby průzkumy Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2026 12:47

16. ledna 2026 21:45

Nečekaná slova Nely Boudové. Zaujala zmínka o toxickém vztahu

Nela Boudová a vztahy? Asi každý si po jejím boku naposledy vybaví novináře Jana Tunu. Nyní se ale na instagramovém profilu herečky objevila slova, která naznačují rozchod. Dokonce došlo i na zmínku o toxickém vztahu. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ODS si volí nové vedení. (17.1.2026)

OBRAZEM: Červíček na sjezdu ODS odstoupil z boje, post prvního místopředsedy připadl Portlíkovi

Jednání o novém vedení ODS na pražském kongresu přineslo zvrat, o kterém se na sjezdu v zákulisí podle informací serveru EuroZprávy.cz spekulovalo celý den. O post statutárního místopředsedy se měla původně utkat dvojice silných kandidátů – senátor Martin Červíček a starosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Červíček se však na závěr svého nominačního projevu rozhodl z boje odstoupit a vyzval delegáty, aby podpořili jeho soupeře Portlíka.